• 2015-07-15

Gra szklanych paciorków 2015: GlassGo!

18 lipca będzie miała miejsce rozgrywka inauguracyjna gry miejskiej GlassGo! Podobno domeną Wrocławia jest właśnie szkło. Zweryfikuje to GlassGo! – pierwsza edycja cyklicznego projektu Gra szklanych paciorków, który organizowany jest przez galerię SiC! BWA Wrocław.

Gra szklanych paciorków 2015: GlassGo!, projekt graficzny autorstwa Huberta Kielana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gra szklanych paciorków 2015: GlassGo!, projekt graficzny autorstwa Huberta Kielana (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas trwającej całe wakacje gry miejskiej galeria SiC! BWA Wrocław zaprasza do wyjścia poza ramę galerii sztuki i do wspólnego mapowania miejskiej przestrzeni.

To pierwsza edycja badawczego projektu galerii SiC! BWA Wrocław skupiającego się na analizie kondycji i funkcji szkła oraz ceramiki w przestrzeni miejskiej. Rzadko rozpatrywana  jako odpowiednia do ekspozycji powyższych mediów, odkrywa przed nami nowe konteksty oraz pozwala na ich alternatywne „czytanie” – jako obiektów dekoracyjnych, funkcjonalnych, ale także tych będących częścią codziennej miejskiej rzeczywistości. Rozkładając na części te elementy, biorąc pod lupę oczywistości lub skupiając wzrok na tym, co niezauważalne, odkryjemy podwójne dna i ich nowe aspekty funkcjonowania.

Przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi i formuł badawczych, w tym roku projekt będzie dotyczyć szkła. Przewrotnego, kapryśnego medium, o szlachetnej, a zarazem opresyjnej powierzchowności. Szkło pozwala przejrzeć się w ścianach mijanych biurowców, ale czasem przebija też dętkę. Jest praktyczne, kiedy pomaga nam utrzymać w rękach ciecz, ale potrafi też wytworzyć metafizyczną aurę we wnętrzach kościołów. Może olśnić, niespodziewanie stanąć na drodze, skaleczyć. Codziennie mamy do czynienia z różnymi jego postaciami, przez co z przeźroczystego staje się dla nas wręcz niewidoczne.

We współpracy z grupa specjalistów związanych z dyscyplinami takimi jak architektura, projektowanie szkła, historia sztuki czy problematyka przestrzeni miejskiej będzie można eksplorować, analizować i definiować nowe tropy.

Cykliczna gra miejska Gra szklanych paciorków 2015: GlassGo!
Od 18 lipca do 31 sierpnia 2015 roku
Rozgrywka inauguracyjna: 18 lipca 2015 roku, godzina 12.00
Zbiórka: galeria SiC! BWA Wrocław
Finisz: Klub/Pub Szklarnia, Wrocław
Prowadzenie: Mateusz Kornacki
Kurator: Zofia Reznik, Dominika Drozdowska
Producent: Tomasz Cugier
Projekt graficzny: Hubert Kielan
Koncepcja Gry Miejskiej: Mateusz Kornacki
Organizator: galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz