Miniatura rozbudza apetyt

W Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu, w Skansesnie Miniatur w Pobiedziskach, do 8 sierpnia można oglądać wystawę Basi Bańdy pt. Kolekcja. Artystkę zainteresował wątek miniatury centrum sztuki jako pewnego rodzaju szkicu, zapowiadającego coś, dającego pewną przyjemność wystawienniczą, jednocześnie rozbudzając apetyt na więcej. Prace, które artystka zaprezentuje w CSW, także będą – mniej lub bardziej dosłownie – swego rodzaju szkicami.

Basia Bańda, z wystawy „Kolekcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Basia Bańda, z wystawy „Kolekcja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Pobiedziskach artystka planuje pokazać m.in. szkicownik z akwarelami i kolażami oraz szkicownik z rysunkami, które stanowią dla niej często punkt wyjścia do realizacji w większej skali. Na wystawie znajdzie się także kilka fotografii w niedużych rozmiarach, które – jak twierdzi Basia Bańda – chciałoby się zobaczyć w większych rozmiarach, a także obraz i model z plasteliny stanowiące zaczątek projektów, które mają zostać wkrótce zrealizowane w większej skali.

Miniaturowe prace Basi Bańdy będą z całą pewnością interesujące same w sobie, jednakże mogą wywołać u widza pewien niedosyt. Przestrzenie, w których na wielu płaszczyznach prace te będą zamknięte, pozwolą jedynie na dostrzeżenie fragmentu szerszego kontekstu, tak jak np. zamknięte w szklanych gablotach szkicowniki, umożliwiające zobaczenie tylko jednego ze znajdujących się tam rysunków. A my zgadzamy się na to, wszak każda wystawa pozostaje wyborem, potencjalnością i jednocześnie stratą.

Basia Bańda (ur.1980 w Zielonej Górze) – mieszka i pracuje w Zielonej Górze. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2006), w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. W swoim dorobku ma wiele wystaw zbiorowych, jak również indywidualnych w Polsce i Niemczech. Jej prace znajdują się w kolekcjach krajowych i zagranicznych. Obecnie jest asystentką w Katedrze Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przewodnim tematem twórczości Bańdy jest seksualność. Jej prace wyróżnia delikatna, dziewczęca kolorystyka, oscylująca w odcieniach różu. Do swoich płócien niejednokrotnie wplata kawałki tkanin, nitki, włóczkę, a całość często opatrzona jest dosadnym słownym komentarzem artystki. W 2014 roku zajęła IV miejsce w rankingu „Rzeczpospolitej” Kompas Młodej Sztuki.

Basia Bańda | Kolekcja
Od 6 lipca do 8 sierpnia 2015 roku
Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu
Skansen Miniatur w Pobiedziskach

Dodaj komentarz