• 2015-07-13

O kinie w drodze

Wehikuł z ludźmi zakochanymi w budynkach, gdzie w ciemnej sali na wielkim ekranie ogląda się ruchome obrazy – tak w skrócie można opisać ideę festiwalu Kinobus. 28 sierpnia pasażerowie spotkają się w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, by po zwiedzaniu w samo południe ruszyć w trasę. Przez trzy dni będą odwiedzać kina.

Projekt „Kinobus” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Projekt „Kinobus” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Każde z odwiedzanych kin ma kilkudziesięcioletnią tradycję, część z nich wciąż działa, niektóre albo obróciły się w ruinę, albo zostały zmienione w sklep lub dyskotekę. Zwiedzaniu będą towarzyszyły spotkania z ludźmi, którzy te kina tworzyli, pracowali w nich albo pracują nadal oraz znawcami lokalnej historii nie tylko kinowej.

Czy Podkarpacie kojarzy się z kulturą filmową? Raczej nie. A powinno, bo kiedyś każde, nawet niewielkie tamtejsze miasteczko miało swoje kino. Kinobus Podkarpacie 2015 powstał m.in. po to, by o tym przypomnieć, ale także dlatego, że obecnie w tym regionie jest niedostatek i kin, i imprez filmowych.

W kilku miejscach zainspirowaliśmy lokalnych działaczy i badaczy do zgromadzenia dotychczas rozproszonych informacji o kinowej tradycji miast i miasteczek, pamiątek i wspomnień — mówi Maciej Gil, historyk kina, autor trasy Kinobusu.

Oczywiście, by kino żyło, potrzebny jest film. Dlatego w kilku wybranych kinach zaplanowano projekcje filmowe, w tym jedną z warsztatami artystycznymi dla dzieci oraz dwa pokazy plenerowe. Wszystkie pokazy będą bezpłatne i otwarte dla lokalnej publiczności. Pierwszy pokaz odbędzie się w piątek 28 sierpnia w Sanoku na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Będzie to film Kocham kino, który powstał z okazji 60. Festiwalu Filmowego w Cannes. Drugi pokaz odbędzie się w sobotę 29 sierpnia w Jaśle w ramach obchodów 650-lecia Miasta Jasła oraz X Międzynarodowych Dni Wina. Uczestnicy po odwiedzeniu winnych stoisk i degustacjach obejrzą czeski film Młode wino, historię Honzy, który przejmuje po dziadku starą winnicę.

Projekt Kinobus
Od 28 sierpnia 2015 roku
Podkarpacie

Dodaj komentarz