• 2015-07-13

Polański w Krakowie

Od 16 lipca w Pałacu Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym przygotowaną przez łódzkie Muzeum Kinematografii.

Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa stanowi prezentację dorobku jednego z największych mistrzów światowego kina. Łódzkie muzeum dysponuje największą kolekcją plakatów do filmów Romana Polańskiego, liczącą ponad 500 plakatów z przeszło 30 krajów. Jako jedyni w Polsce mogą poszczycić się tak cennym zbiorem dotyczącym twórczości Artysty.

Spośród prezentowanych plakatów na szczególną uwagę zasługują unikatowe plakaty wielkoformatowe 3,20 m x 4 m, wydrukowane w bardzo niskich nakładach. Pochodzą m.in. z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji. Na wystawie można oglądać również prace znakomitych grafików takich jak Rene Ferracci, Jean Michel Folon, Clément Hurel, Bernard Bernhardt, Peter Strausfeld i plakaty fotograficzne, ze zdjęciami wybitnego fotografika Guy Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku. Rodzimych twórców reprezentują z kolei: Jan Lenica, współtwórca polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do Noża w wodzie – debiutu fabularnego Romana Polańskiego, opracował identyfikację graficzną do filmów: Matnia i Wstręt, a także Andrzej Dąbrowski, Leszek Hołdanowicz, Rosław Szaybo, Wiesław Wałkuski, Andrzej Klimowski oraz Andrzej Pągowski.

Ekspozycji towarzyszy katalog przygotowany w wersji polsko-angielskiej, z przykładami najlepszych i najciekawszych plakatów do filmów Mistrza, począwszy od Noża w wodzie (1961) a na Wenus w futrze (2013) skończywszy.

Partnerami prezentacji wystawy w Krakowie są: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Gmina Miejska Kraków.
Honorowy patronat nad projektem objął Pan Andrzej Wajda.

Głównymi partnerami projektu są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Kino Polska, Stowarzyszenie Filmowe KinoArt.
Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Opracowanie plastyczne wystawy: Sławomir Bit
Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym
Od 16 lipca do  31 sierpnia
Pałac Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz