Wiara i medycyna w sztuce Damiena Hirsta

Na wystawie New Religion, odbywającej się w ramach projektu Art+Science Meeting 2015, prezentowane będą prace jednego z głównych twórców sztuki współczesnej – Damiena Hirsta. Wernisaż odbędzie się 24 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 na Dolnym Mieście w Gdańsku.

„New Religion (Sky)” / „Nowa Religia (Niebo)”, 2005 / © Damien Hirst and Science Ltd. (źródło: materiały prasowe)

„New Religion (Sky)” / „Nowa Religia (Niebo)”, 2005 / © Damien Hirst and Science Ltd. (źródło: materiały prasowe)

Nie rozumiem, dlaczego niektórzy ludzie pokładają całkowitą wiarę w medycynę, a nie w sztukę, nie kwestionując żadnej z nich.

Damien Hirst, 1991

Wiara była w centrum twórczości Damiena Hirsta od początku jego kariery. Jego wczesne prace przedstawiające szafki apteczne, jak na przykład Bóg z 1989 roku, przeciwstawiały bezkrytyczną wiarę w naukowy racjonalizm – przekonanie, że dzięki tabletkom będziemy zdrowi – bardziej subiektywnej wierze w religię i zbawienną, uzdrowicielską moc Boga. To porównanie wyrażało rozczarowanie Hirsta faktem, że nie wierzymy w sztukę w taki sposób, w jaki bezkrytycznie wierzy się w Boga lub naukę. Bez tej wiary w sztukę, jakiekolwiek poczucie znaczenia jest roztrwonione – a to przecież przemyślne spojrzenie sztuki i jej struktury formalne umożliwiają poznanie się na iluzjach życia.

Projekt Hirsta New Religion wywodzi się z pojęcia wiary i rozszerza tę perspektywę na nowe obszary. Poszczególne elementy wchodzące w jego skład tworzą kaplicę dedykowaną pragnieniu – pragnieniu poskromienia śmiertelności, które jednocześnie jest jednak zmuszone do konfrontacji ze śmiercią. Cała wiara w religię i medycynę opiera się na tym pragnieniu, potwierdzonym tutaj przez swoje przedstawienia w sztuce – gdzie, na przykład, Święta Trójca wyobrażona jest jako wykres kołowy, starający się logicznie udowodnić to, czego udowodnić nie sposób.

Damien Hirst | New Religion
Kuratorzy: Paul Stolper, Linsey Young, Anna Szynwelska
Wernisaż: 24 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 27 września 2015 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 w Gdańsku

Dodaj komentarz