• 2015-07-13

Echa światowej premiery Czerwonego pająka

„Zniewalający, imponujący, rzucający wyzwanie skostniałemu gatunkowi” – oto echa światowej premiery Czerwonego pająka – polskiego thrillera, który w ramach 50. edycji festiwalu w Karlowych Warach walczy o nagrodę w Konkursie Głównym imprezy. W zagranicznych mediach debiut fabularny wielokrotnie nagradzanego operatora Marcina Koszałki (między innymi Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za Rewers i Pręgi) jest porównywany do obrazów Gusa Van Santa i laureata Oscara – Michaela Haneke.

„Czerwony Pająk” – fot. Adam Golec (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Czerwony Pająk” – fot. Adam Golec (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Scenariusz wstrząsającej historii PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku zainspirowały dwie postaci z miejskich legend. Lucjan Staniak („Czerwony Pająk”) to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot („Wampir z Krakowa”), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni.

W każdym z nas jest ciemna strona, tylko zatuszowana. Seryjni mordercy bardzo nas intrygują, i mężczyzn, i kobiety. Istnieje w nas perwersyjna fascynacja czymś, co jest złe, przekroczeniem pewnych granic – mówił przed premierą Marcin Koszałka.

Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.

Chciałem i byłem katem ludzi. Cieszyła mnie moja robota (…). Niczego nie żałuję. Gdybym mógł, mordowałbym dalej – Karol Kot, „Wampir z Krakowa”.

Producentem Czerwonego pająka jest firma Mental Disorder 4 mająca na koncie filmy W imię…, Bejbi blues i Kebab i Horoskop. Film na ekrany wprowadzi Kino Świat. Premierę thrillera przewidziano na 20 listopada.

Czerwony Pająk
Premiera: 20 listopada 2015
Gatunek: thriller
Produkcja: Polska 2014
Reżyseria: Marcin Koszałka
Scenariusz: Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski (na podstawie oryginalnego scenariusza Marty Szreder)
Obsada: Adam Woronowicz, Filip Pławiak, Małgorzata Foremniak, Julia Kijowska, Wojciech Zieliński, Rafał Mohr, Nikodem Rozbicki

Dodaj komentarz