• 2015-07-13

Libańskie obrazy miłości

21 sierpnia w polskich kinach pojawi się Anioł, libański kandydat do Oscara stworzony przez debiutującego w fabule reżysera, Amina Dorę. Film obsypano nagrodami publiczności w Pusan, Mannheim-Heidelberg, a także w Warszawie na 21. Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów.

„Anioł”, reż. Amin Dora (źródło: materiały prasowe)

„Anioł”, reż. Amin Dora (źródło: materiały prasowe)

W prowincjonalnym libańskim miasteczku rodzi się Ghadi, pierwszy syn Leby, nauczyciela muzyki. Duma i radość z pojawienia się pierwszego męskiego potomka miesza się z obawą, gdyż chłopczyk jest niepełnosprawny. Pomimo to jest wielką radością dla całej rodziny. Niestety Ghadi jest źródłem obawy dla sąsiadów, którzy tworzą wokół niego przesądy i po cichu chcą, by oddano go do domu opieki. Jak sprawić, by mieszkańcy pokochali chłopca tak, jak jego najbliżsi? Leba ma pewien pomysł, ale wymaga on małego oszustwa.

Anioł to niezwykle ciepła i chwytająca za serce historia rodzicielskiej miłości, która jest w stanie zwalczyć nietolerancję, gniew i nikczemność. Utrzymany w komediowym tonie film zyskał już sympatyków na całym świecie, zarówno wśród widzów jak i krytyków. Ci pierwsi docenili w nim przede wszystkim zerwanie z tematami, do jakich przyzwyczaiło nas kino libańskie.

„Anioł”, reż. Amin Dora (źródło: materiały prasowe)

„Anioł”, reż. Amin Dora (źródło: materiały prasowe)

W Aniele nie odbijają się echa wojny domowej, nie ma też palących kwestii napięć pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami. Reżyser ze swoimi bohaterami pokazują, że to nie wojny ani różnice kulturowe są dla nas najgroźniejsze, tylko niewłaściwe nastawienie do ludzi, którzy nas otaczają.

Anioł
Premiera polska: 21 sierpnia 2015 roku
Reżyseria: Amin Dora
Kraj produkcji: Liban 2013
Występują: Georges Khabbaz, Lara Rain, Emmanuel Khairallah, Camille Salameh, Rodrigue Sleiman, Samir Youssef, Caroline Labaki
Aurora Films, Warszawa

Dodaj komentarz