• 2015-07-11

Arktyczny podmuch z Legnicy

Od 21 lipca w legnickiej Galerii Ring będzie można oglądać wystawę fotografii Czesława Pietraszki pt. Lodownia. Tematem cyklu jest przyroda zastygła w formie lodu i śniegu

Czesław Pietraszko „Lodownia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Pietraszko „Lodownia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Formalnie są to zdjęcia realistyczne, nie poddane żadnym efektom specjalnym, ani jakiejkolwiek obróbce. Ścisłe odwzorowanie natury rozmywa się jednak w estetycznym bezkształcie, co sprawia, że przypominają raczej malarstwo abstrakcyjne. Konkretność sfotografowanych motywów się zaciera, przemieszczają się one w kierunku form dowolnych, swobodnych, nie związanych z koniecznością bycia czymś i otwierają pole dla wyobraźni i niezliczonych interpretacji.

Zamrożona woda, sucha trawa, liście, bąbelki powietrza zatrzymane przez lód kryją w sobie wiele sprzeczności: chaos i przypadkowość działań natury kontra cechy harmonii, logiki i wrażenie jej celowości, fotograficzna skala mikro kontra wizualne otwarcie przywodzące na myśl przestrzeń kosmiczną, dwuwymiarowość płaszczyzny medium kontra iluzja głębi trójwymiarowości.

Efektem końcowym tej parady sprzeczności jest jednak nieodwracalne rozbicie początkowych opozycji, które stapiają się niczym materia będąca głównym tematem wystawy.

Zdjęcia lodu w środku lata – to musi być żart. W dodatku przewrotny, celujący zarówno w lubujących się w wysokich temperaturach tej pory roku, bo przypominający im, że wkrótce nie będzie się w czym lubować – jak i stęsknionych za ochłodzeniem, ich z kolei drażniąc smutną perspektywą, że trzeba będzie jeszcze trochę potęsknić.

– Daniel Wołyniec  katalogu wystawy

Czesław Pietraszko mieszka i pracuje w Legnicy. Zajmuje się fotografią (architektura, pejzaż, reportaż, portret). Prace prezentował na wystawach regionalnych oraz towarzyszących festiwalowi Jazz Jamboree. Wystawy indywidualne: Woda na wysokości, 2010; Dzikość uśpiona, 2009; Modernizm w Legnicy, 2007/08; 7:11 do Wrocławia, 2006; FotoJazzFoto, 2005 – wraz z Adamem Pietraszko; Architektura Legnicy w latach 1920-30, 2004; Stary cmentarz żydowski w Legnicy, 1998.

Czesław Pietraszko „Lodownia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Pietraszko „Lodownia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Pietraszko: Lodownia
Od 21 lipca do 16 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 24 lipca 2015 r., godz. 18.00
Galeria Ring
Legnica

Dodaj komentarz