Im bardziej tam, tym mniej tu

10 lipca o godz. 19.00 w Stacji Muranów w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Kamila Kotarby Zabawa w chowanego.

Kamil Kotarba, „Zabawa w chowanego” (źródło: materiały prasowe)

Kamil Kotarba, „Zabawa w chowanego” (źródło: materiały prasowe)

Kamil Kotarba jest absolwentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. Dyplom uzyskał w pracowni fotografii kreacyjnej dr. hab. Prota Jarnuszkiewicza. Swoje prace wystawiał w Polsce (Łódź, Gdynia, Koło, Nowy Wiśnicz) i za granicą (San Francisco).

Cały czas świat wirtualny konkuruje z światem realnym. A jest to konkurencja bardzo nierówna. Nie ma żadnych zasad ani kryteriów. Będąc w towarzystwie innych osób, zamiast skupić się na interakcji z nimi, spędzaniu wspólnie czasu, wolimy wpatrywać się w mały ekranik, który na skinienie palcem oferuje nam nieustannie nowe bodźce. Bodźce, które sobie sami wybieramy, bez żadnych ograniczeń miejsca i czasu, w którym aktualnie się znajdujemy. Dzięki takiej różnorodności ta forma aktywności wydaje nam się zdecydowanie ciekawsza niż to, co w danej chwili robimy. Również będąc tylko w swoim towarzystwie, chociażby siedząc na ławce w parku, zamiast śledzić wzrokiem rozbiegane wiewiórki, czy czekając rano na autobus, obserwować zaspane ludzkie twarze, wybieramy wpatrywanie się w świecące piksele. Piksele, na które mamy wpływ. Może rzeczywiście jest to bardziej interesujące?

Fragm. tekstu kuratorskiego

Kamil Kotarba, „Zabawa w chowanego” (źródło: materiały prasowe)

Kamil Kotarba, „Zabawa w chowanego” (źródło: materiały prasowe)

Mimo to, dalej znajdujemy się w realnej przestrzeni, ale jakby nas tam nie było. Omija nas wszystko, co dzieję się wokół. Jesteśmy pomiędzy jednym, a drugim. Nie podejmujemy „trudu” bycia. Wybieramy łatwiejsze i atrakcyjniejsze rozwiązanie. Wybieramy brak uczestnictwa, bycie obok. Jednocześnie będąc onlinie, cały czas w kontakcie z innymi. Dość przewrotnie. Im bardziej jesteśmy tam, tym bardziej nie ma nas tu. Potrafimy ukryć się w przekątnej ekranu. Bawimy się w chowanego.

Fragm. tekstu kuratorskiego

Kamil Kotarba, Zabawa w chowanego
Wernisaż: 10 lipca 2015 roku, godz. 19.00
Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów
Warszawa

Dodaj komentarz