Echa muzyki dawnej

11 lipca rozpocznie się XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. W koncercie zatytułowanym Lamentatio / Resurrectio wystąpi belgijski zespół wokalny Utopia.

XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej – plakat (źródło: materiały prasowe)

XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Tytuł niedzielnego koncertu (12 lipca) na Zamku nawiązuje do traktatu poświęconego praktyce wykonawczej: Selva de’ varii passaggi, którego autorem był Francesco Rognoni Taeggio, muzyk pochodzący najpewniej z Mediolanu i żyjący na przełomie XVI/XVII wieku. Dzieło to zostało dedykowane królowi Polski Zygmuntowi III, wielkiemu mecenasowi sztuki i muzyki. Wśród wykonawców m.in. Doron Sherwin – kornet, Daniël Brüggen – flet podłużny, Simon Standage i Agata Sapiecha – skrzypce.

Chaconne, Folia, Fandango to program muzyczno-taneczny zawierający tańce hiszpańskie XVIII wieku. Przedstawienie w wykonaniu tancerzy z zespołu Cracovia Danza: Romana Agnel, Małgorzata Matuszewska, Dariusz Brojek i z udziałem wybitnej klawesynistki Elżbiety Stefańskiej, odbędzie się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina 13 lipca.

Zaś 14 lipca w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie nastąpi wczesnobarokowa eksplozja stile nuovo. Pierwsza połowa XVII wieku stanowiła prawdziwy „tygiel” nowych muzycznych idei, w których wykuwał się styl nazwany później barokowym. Znakomity zespół La Tempesta od lat specjalizujący się w tej zwłaszcza epoce zaprezentuje program ukazujący całe spektrum form, gatunków i technik charakterystycznych dla tego ważnego czasu, w tym monodie i małogłosowe concerti , w których z głosem konkurują błyskotliwe partie instrumentów. Specjalnym gościem wieczoru będzie legendarny kornecista Doron D. Sherwin, znany z wielu dokonań i współpracujący z czołowymi zespołami muzyki dawnej, m.in. z Arpeggiatą.

XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej, fot. Kaja Diks (źródło: materiały prasowe)

XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej, fot. Kaja Diks (źródło: materiały prasowe)

W programie koncertu 15 lipca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zabrzmią dzieła z XVIII i XXI wieku, połączone wspólnym przesłaniem wyrażania muzyką żałoby i cierpienia. Główne pozycje programu związane są z liturgią Wielkiego Tygodnia – to Lamentacje Jeremiasza, genialne dzieło Jana Dismans Zelenki, zwanego „czeskim Bachem”, którego wykonawcą będzie znakomity niemiecki kontratenor Kai Wessel oraz Responsoria na tzw. „ciemne jutrznie” autorstwa Pawła Łukaszewskiego, należącego do najwyżej dziś cenionych twórców muzyki sakralnej, twórczo łączącej elementy brzmieniowego nowatorstwa z szacunkiem dla tradycji wielkiego dziedzictwa muzyki religijnej. Wykonawcą tego cyklu (dopełnionego interesującymi utworami Andrzeja Borzyma Jra) będzie sekstet proMODERN, tryumfator tegorocznej edycji konkursu „Fryderyków” i zdobywca aż dwóch statuetek.

16 lipca w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „Effascinato” Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Raszkowie pod kierunkiem Ł. Naczke. Jest to zdobywca Grand Prix XXXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.

Podczas wieczoru 18 lipca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zabrzmią wybrane arie z różnych kantat J.S. Bacha, w których głosowi towarzyszy jeden instrument obligato, grający partię solową. Zabrzmią liczne z używanych przez Bacha instrumentów – flet, obój, skrzypce, a także solowa wiolonczela i organy. Wraz z trojgiem młodych, lecz uznanych już polskich solistów wystąpi jeden z najznakomitszych śpiewaków specjalizujących się w barokowym repertuarze, tenor Jan Van Elsacker.

Akademia będzie obfitowała również w wykłady i zajęcia z tańca historycznego.

XXII Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej
Od 11 do 19 lipca 2015 roku
Dyrektor artystyczny: Agata Sapiecha
Fundacja Concert Sprituel
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Warszawa

 

Dodaj komentarz