• 2015-07-09

To jest jazz

Już w najbliższą niedzielę, 12 lipca, w krakowskim kinie Kijów Centrum zagra po raz pierwszy w tym mieście Trio Roberta Glaspera – rozchwytywanego pianisty i kompozytora.

Robert Glasper Trio (źródło: materiały prasowe)

Robert Glasper Trio (źródło: materiały prasowe)

XX jubileuszowa edycja Letniego Festiwalu Jazzowego w Krakowie wystartowała 26 czerwca i potrwa aż do końca lipca. Przed wielbicielami muzyki jazzowej jeszcze sporo atrakcji.

Robert Glasper jest laureatem Nagrody Grammy, oscylujący miedzy nowoczesnym jazzem akustycznym a hip-hopem. Urodzony w 1978 roku muzyk ma na swoim koncie 8 płyt. Współpracował z takim gwiazdami, jak Erykah Badu, Kanye West czy Jeremy Pelt. W sierpniu 2012 roku, krytycy najpoważniejszego jazzowego pisma „Down Beat” uznali Glaspera i jego jazzowe trio za wschodzącą gwiazdę („Rising Star”). W lutym 2013 dostał nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album R&B za album Black Radio. Na albumie Black Radio 2 gościnnie występuje sama śmietanka światowej sławy wokalistów – Common, Patrick Stump, Brandy, Jill Scott, Dwele, Marsha Ambrosius, Anthony Hamilton, Faith Evans, Norah Jones, Snoop Dogg, Lupe Fiasco, Luke James, Emeli Sandé, Lalah Hathaway i Malcolm-Jamal Warner.

Niecodzienne połączenie jazzu, hip-hopu i R&B stanowi o oryginalności muzyki Roberta Glaspera. Jego koncert podczas Letniego Festiwalu Jazzowego w Krakowie to spora gratka nie tylko dla wielbicieli jazzu, ale dla wszystkich ceniących ciekawą, nowoczesną muzykę, która nie zamyka się w stylistycznych szufladkach. Wspólnie z występującym po raz pierwszy w Krakowie Glasperem wystąpi Damion Reid oraz Vicente Archer.

Koncert Trio Roberta Glaspera
w ramach Letniego Festiwalu Jazzowego
12 lipca 2015 roku, godz. 20.30
Kino Kijów Centrum
Piwnica Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz