• 2015-07-09

Muzyka polska na Żuławach po raz drugi

Wielkimi krokami zbliża się II edycja Festiwalu Muzyka polska na Żuławach, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Elbląska Orkiestra Kameralna. Ideą przewodnią Festiwalu jest prezentacja miejsc związanych z turystycznym szlakiem gotyckich kościołów na Żuławach w swoistym dialogu z muzyką polską. W dniach 17–22 lipca kameraliści pod dyrekcją Maestro Marka Mosia zagrają koncerty z udziałem znakomitych solistów: Iwony Sobotki (sopran) oraz Szymona Komasy (baryton).

Muzyka polska na Żuławach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzyka polska na Żuławach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal, tak jak w ubiegłym roku zagości w sześciu miejscowościach. Na mapie tej specjalnej trasy koncertowej znajdzie się tym razem także Elbląg! Pierwszy koncert odbędzie się 17 lipca 2015 r. w Kościele p.w. św. Bartłomieja w Pasłęku, a następne: 18 lipca w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Ornecie, 19 lipca w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu, 20 lipca w Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie oraz 21 lipca w Kościele p.w. św. Barbary w Starym Polu. Festiwal zakończy się 22 lipca koncertem w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jantarze. Przed każdym z koncertów odbędzie się otwarta próba generalna dla najmłodszych ze specjalnie przygotowanym repertuarem.

Podczas wszystkich festiwalowych koncertów artyści zaprezentują publiczności dzieła znakomitych, polskich kompozytorów, między innymi: Etiudę C-dur; Preludium e-moll Fryderyka Chopina, Duet z opery Halka Stanisława Moniuszki, Serenada; Pamiętam ciche, jasne, złote dnie Mieczysława Karłowicza, Taniec z baletu Harnasie; Kalinowe dwory Karola Szymanowskiego czy Sonety miłosne Tadeusza Bairda.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Piotr Żuchowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga.

Projekt Festiwal Muzyka polska na Żuławach jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wydarzenia artystyczne, priorytet: Muzyka.

Muzyka polska na Żuławach
Od 17 do 22 lipca 2015 r.
Elbląska Orkiestra Kameralna

Dodaj komentarz