Powidoki subtelności

Od 9 lipca do 2 sierpnia w Galerii Sztuki w Legnicy będzie można oglądać wystawę malarstwa Beaty Cedrzyńskiej Zderzenia. Wernisaż odbędzie się 9 lipca o godz. 18.00.

Beata Cedrzyńska, „Zderzenia” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Beata Cedrzyńska, „Zderzenia” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa obejmuje cykl prac malarskich o charakterze działania wielkoformatowego, reprezentujących najnowsze dokonania artystki. Zderzenia różnorodnie opracowanych malarskich interpretacji stanową źródło poszukiwań autorki i są jednym z głównych elementów jej artystycznych przemian. Prace Beaty Cedrzyńskiej ukazują człowieka w metaforyczny sposób. Stanowią próbę ustosunkowania się artystki do metafizycznych dylematów jednostki, poczucia odosobnienia, zagubienia. Malarstwo formalnie łączy wierny, czasami wręcz fotograficzny wizerunek z odrealnionym, przeskalowanym i poddanym deformacji ujęciem motywu.

Zmniejszenie dystansu do płócien artystki powoduje utratę ostrości wizerunków. Przeżywamy stan niepewności, czym jest to z czym obcujemy. Formy, które wcześniej wydawały się niemal fizycznie określone, teraz jak mgła cofają się, rozpraszają, są niepochwytne, co więcej iluminują na nas łuny barwne, stoimy wobec nich jak wobec „pożaru” zachodu słońca, czy chłodu poranka, w miejscu nieokreślonym i nieznanym…

fragment tekstu Doroty Grubby z katalogu Zderzenia, 2015

Obraz Beaty Cedrzyńskiej (źródło: materiały prasowe)

Obraz Beaty Cedrzyńskiej (źródło: materiały prasowe)

Beata Cedrzyńska ukończyła gdańską ASP na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku. Współpracowała z kierunkiem Edukacji Artystycznej (MINOS) na ASP w Gdańsku w latach 2002-2012. W 2011 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie pracuje w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na Wydziale Sztuk Nowych Mediów w Gdańsku jako adiunkt prowadzący pracownię Rysunku i Malarstwa. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych, uczestniczką kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Wystawa malarstwa Beaty Cedrzyńskiej, Zderzenia
Od 9 lipca do 2 sierpnia 2015 roku
Wernisaż: 9 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki w Legnicy 

Dodaj komentarz