Nikon Photo Contest: Polacy z nagrodami

Firma Nikon ogłosiła wyniki międzynarodowego konkursu Nikon Photo Contest 2014–2015. Nagrodę Główną w kategorii „fotografia” zdobył Katsuhiro Noguchi z Japonii, który został nagrodzony za zdjęcie Kwiaty Fukushimy. W kategorii „wideo” (filmów trwających nie dłużej niż 3 minuty) zwyciężył One autorstwa Chrisa Rudza z Polski. Nagrodę w kategorii przedstawiającej temat „dom” zdobyła natomiast Katarzyna Pawlica za zdjęcie Tradycja.

„Kwiaty Fukushimy”, fot. Katsuhiro Noguchi (źródło: materiały prasowe)

„Kwiaty Fukushimy”, fot. Katsuhiro Noguchi (źródło: materiały prasowe)

Film Chrisa Rudza One to wejście w głąb męskiej tożsamości. Obraz pokazuje jej konstrukcję oraz stara się rozłożyć ją na czynniki pierwsze.

Chris Rudz prezentuje wyjątkowy styl, wymagający od widza spojrzenia w głąb swojej tożsamości. W jego filmie widać piękno graniczące z brzydotą, co czyni go jeszcze bardziej uwodzicielskim. Choć wśród zgłoszeń otrzymaliśmy wiele naprawdę niesamowitych historii, to jednak obraz Rudza był wyjątkowy – podsumował film One przewodniczący jury, John C. Jay.

Zdjęcie Katarzyny Pawlicy, zajmującej się fotografią ślubną, przedstawia tradycyjną scenę przedślubną, w której pan młody wkłada pieniądze do buta wybranki.

„Tradycja”, fot.  Katarzyna Pawlica (źródło: materiały prasowe)

„Tradycja”, fot. Katarzyna Pawlica (źródło: materiały prasowe)

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 89 tysięcy prac. Wyboru tych najlepszych dokonało międzynarodowe jury, składające się z 17 jurorów – znanych fotografów, reżyserów i dyrektorów kreatywnych. Zwycięskie obrazy zostały docenione ze względu na wyjątkowe walory artystyczne oraz wysoką jakość prac.

Konkurs Nikon Photo Contest (NPC), organizowany przez firmę Nikon, po raz pierwszy odbył się w 1969 roku. Jest on okazją zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów do nawiązania znajomości wśród entuzjastów fotografii z całego świata i zaprezentowania swojego talentu. W ramach konkursu zgłaszane są prace w czterech kategoriach fotograficznych oraz dwóch wideo. W tegorocznej edycji konkursu we wszystkich kategoriach przyznano również nagrodę „Pokolenie N” dla 10 uczestników w wieku poniżej 19 lat. Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy chętni niezależnie od wieku, płci, narodowości czy używanego sprzętu fotograficznego.

Nikon Photo Contest 2014–2015
6 lipca 2015 roku
Laureat w kategorii „fotografia”: Katsuhiro Noguchi
Laureat w kategorii „wideo”: Chris Rudz
Wyróżnienie w kategorii „dom”: Katarzyna Pawlica

1 komentarz do artykułu “Nikon Photo Contest: Polacy z nagrodami”

  1. “One” mozecie obejrzec na vimeo: https://vimeo.com/88777647

Dodaj komentarz