Islandia na polu sztuk wizualnych

7 lipca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się wykład Wioli Ujazdowskiej pt. Krańce. O współczesnej sztuce Islandii.

Hrein Fridfinnsson, projekt domu (źródło: materiały prasowe)

Hrein Fridfinnsson, projekt domu (źródło: materiały prasowe)

Już bardziej na północ się nie da, a przynajmniej tak się wydaje. Islandia słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów, kryzysu i obalenia rządu, Bjork, Sigur Ros i wyjątkowej muzyki. Hallgrímura Helgasona i jego książek. Specyficznego gorzko-słodkiego humoru w filmach, jak chociażby w Noi Albinoi. A co ze sztukami wizualnymi? Gdzie jest ich miejsce w islandzkiej kulturze? Co je cechuje? Czemu większości Europejczyków są mało znane albo w ogóle obce? Czemu wizualni artyści nie są aż tak popularni jak muzycy czy pisarze?

O sytuacji sztuk wizualnych, ich formie, a także najważniejszych wydarzeniach, artystach i galeriach w Islandii opowie Wiola Ujazdowska – artystka wizualna i historyczka sztuki, mieszkająca i pracująca obecnie w Reykjaviku. Pracowała między innymi dla NýlistasafniĂ°, Reykjavik Art Muzeum; brała udział w polsko-islandzkim projekcie FOLK? I do (not) agree, prowadzonym przez Fundacje Body/Mind. Obecnie pracuje nad projektem WORD/IMAGE – kreatywną platformą dla artystów i poetów z Polski i Islandii.

Wiola Ujazdowska – Krańce. O współczesnej sztuce Islandii
7 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz