Skarpa: Rewelacja!

Skarpa: Rewelacja! to trzecia po Skarpie: Reaktywacji (2011 r.) i Skarpie: Relokacji (2013 r.) odsłona cyklicznego projektu sztuki w przestrzeni publicznej realizowanego przez Fundację Culture Shock w celu zwrócenia uwagi warszawiaków i turystów na magiczną przestrzeń śródmiejskiej części Skarpy Warszawskiej. Wernisaż odbędzie się 11 lipca.

„Skarpa: Rewelacja!” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Skarpa: Rewelacja!” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Skarpa: Rewelacja! to biennale działań artystycznych Fundacji Culture Shock podejmowanych na Skarpie Warszawskiej. W tym roku w parku na Książęcem (na tyłach Muzeum Narodowego) na trzy letnie miesiące otwarta zostanie wystawa rzeźb oraz instalacji artystycznych przygotowanych przez artystów specjalnie na tę okoliczność. Realizowany w zapomnianej, lecz centralnej i prestiżowej warszawskiej lokalizacji projekt ukazuje serię działań artystycznych typu land art oraz site-specific, odnoszących się do walorów historycznych i przyrodniczych Skarpy Warszawskiej. Inspirowane Skarpą działania przestrzenne – tymczasowe instalacje, obiekty wtopione w przyrodę, kompozycje przestrzenne i interaktywne formy użytkowe oraz szablony – mają za zadanie zachęcić odbiorców do samodzielnej eksploracji parku, poznawania jego historii, odkrywania uroków, a co za tym idzie – budowania świadomości aktywnego odbiorcy sztuki i użytkownika przestrzeni miejskiej.

Organizatorzy pragną odkryć przed warszawiakami tę wyjątkową przestrzeń miejską, na której bogactwo składają się: koncepcja ogrodowa Szymona Bogumiła Zuga, miejsce po dawnej rezydencji i ogrodach księcia Kazimierza Poniatowskiego, w tym „groty” Elizeum, dawny pałacyk Branickich – dziś Muzeum Ziemi, willa architekta Bohdana Pniewskiego oraz inne jego projekty tworzące krajobraz miejsca: budynki Muzeum Narodowego, Muzeum Wojska Polskiego zaprojektowane przez Tadeusza Tołwińskiego, Dom Partii, Giełda Papierów Wartościowych projektu Stanisława Fiszera.

W ramach projektu zostaną przygotowane instalacje:

  • Monidło – rzeźba autorstwa Zuzanny Sadowej,
  • Przestrzeń jako instrument muzyczny – instalacja interaktywna autorstwa Heleny Wawrzeniuk,
  • Ławkowiec – instalacja typu site-specific autorstwa Studia Cooperativa,
  • Ogród w kwiatach – instalacja typu land art autorstwa Sławka Sendzielskiego,
  • Portal aktywny – rzeźba interaktywna autorstwa Krzysztofa Franaszka,
  • Zgoda – instalacja typu site-specific autorstwa Pauliny Jędrzejewskiej.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Skarpa: Rewelacja!
Wernisaż projektu: 11 lipca 2015 roku, godz. 17.00
Ekspozycja będzie dostępna do 11 października 2015 roku
Park na Książęcem w Warszawie

Dodaj komentarz