Kompleks gmachu w… gmachu MNW

Kompleks gmachu to chęć pozostawienia po sobie efektownego śladu w formie budynku, a czasem i całego miasta. 8 lipca fundacja Centrum Architektury zaprasza na premierę książki Deyana Sudjica poświęconej temu zagadnieniu.

„Kompleks gmachu. Architektura władzy”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Kompleks gmachu. Architektura władzy”, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Pierwsze polskie wydanie książki Deyana Sudjica o architekturze, władzy i ambicji The Edifice Complex. The Architecture of Power świętowane będzie w Holu Głównym GMACHU Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na kartach książki Deyana Sudjica najsłynniejsi architekci ostatnich stu lat – Le Corbusier, Mies van der Rohe, Foster, Libeskind i wielu innych – spotykają się ze swoimi klientami i mecenasami. Autor ukazuje jak architektura stawała się narzędziem propagandy w rękach XX-wiecznych dyktatorów (Hitlera, Stalina, Mussoliniego czy Husajna) i sposobem na uzyskanie nieśmiertelności przez prezydentów USA, Tony’ego Blaira czy François Mitteranda, ekscentrycznych milionerów czy kolekcjonerów sztuki. Sudjic odsłania namiętności i ambicje stojące za najbardziej ekstrawaganckimi projektami – od kościołów po wieżowce, od ekscentrycznych rezydencji po zbudowane od podstaw stolice.

Deyan Sudjic to krytyk architektury, dyrektor Muzeum Designu w Londynie, dziekan wydziału Sztuki, Designu i Architektury na uniwersytecie w Kingston, główny kurator Biennale Architektury w Wenecji w 2002 roku, współzałożyciel magazynu architektonicznego „Blueprint” oraz redaktor naczelny miesięcznika „Domus” w latach 2000-2004; autor kilku publikacji z zakresu teorii architektury i dizajnu, z których dotychczas ukazały się po polsku: Język rzeczy (2013) i B jak Bauhaus (2014).

W programie premiery:

  • prelekcja dr hab. Gabrieli Świtek o architekturze władzy
  • pokaz zdjęć Nicolasa Grospierre’a z cyklu Gabinety owalne

Kompleks gmachu. Architektura władzy
Autor: Deyan Sudjic
Tłumaczenie: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Opracowanie graficzne, skład i łamanie: Kuba Sowiński i Wojciech Kubiena [Biuro Szeryfy]
Wyd.: Centrum Architektury
Premiera: 8 lipca 2015 r., godz. 18.00
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz