Coco Fusco pokaże swoje prace w Gdańsku

7 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku odbędzie się spotkanie z Coco Fusco – artystką interdyscyplinarną, pisarką oraz naukowcem wizytującym MIT w programie im. Martina Luthera Kinga na lata 2014–2015.

Coco Fusco, portret Doktor Ziry (źródło: materiały prasowe)

Coco Fusco, portret Doktor Ziry (źródło: materiały prasowe)

W swojej pracy artystycznej Fusco łączy media elektroniczne i performans w różnych formatach – od inscenizowanych performansów multimedialnych z udziałem wielkoformatowych projekcji i telewizji przemysłowej do performansów na żywo nadawanych przez internet, w których to publiczność, poprzez interakcję na czacie, zaprasza się do wytyczenia przebiegu akcji. W swoim najnowszym performansie Obserwacje drapieżnictwa u ludzi – wykład psychologa zwierząt dr Ziry artystka wskrzesza postać z Planety Małp, aby skomentować, także w multimedialnej oprawie, współczesne formy agresji.

Coco Fusco jest laureatką stypendium Fundacji Guggenheim (2013), ufundowanej przez Absolut nagrody za tekst o sztuce (2013), stypendium Fulbrighta (2013), amerykańskiego stypendium dla artystów (2012) oraz nagrody w dziedzinie sztuki im. Herba Alperta (2003). Performanse i prace wideo Fusco były dwukrotnie pokazywane na Biennale Współczesnej Sztuki Amerykańskiej w Muzeum Whitney w Nowym Jorku (2008, 1993), na festiwalu Next Wave organizowanym przez Brooklyńską Akademię Muzyki, na biennale w Sydney, Johannesburgu, Kwangju i Szanghaju, a także na InSite 05, Mercosul, Transmediale, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Londynie, VideoBrasil i Performa05. Jej prace były także prezentowane w muzeum Tate Liverpool, MOMA, Walker Art Center i Muzeum Sztuki Współczesnej MACBA w Barcelonie. Artystkę reprezentuje galeria Alexander Gray Associates w Nowym Jorku.

Fusco jest autorką książek English is Broken Here: Notes on Cultural Fusion in the Americas (1995), The Bodies that Were Not Ours and Other Writings (2001) oraz A Field Guide for Female Interrogators (2008). Jest też redaktorką Corpus Delecti: Performance Art of the Americas (1999) i Only Skin Deep: Changing Visions of the American Self (2003). Aktualnie pracuje nad nową książką zatytułowaną Dangerous Moves: Performance and Politics in Cuba.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Wstęp wolny.

Spotkanie z Coco Fusco i pokaz prac
7 lipca 2015 roku, godz. 19.00
CSW Łażnia 2 w Gdańsku

Dodaj komentarz