Warsztaty w przestrzeni publicznej z Aïdą Gómez

11 oraz 12 lipca Fundacja Badań Przestrzeni Publicznej TU zaprasza na warsztaty prowadzone przez pierwszą rezydentkę programu „WRSW | BRLN” („Warszawa | Berlin”), Aïdę Gómez. Podczas swojego pobytu w ramach programu „WRSW | BRLN” artystka prowadzić będzie badania w terenie, identyfikując nieużywane lub zniszczone i dysfunkcjonalne miejsca i fragmenty przestrzeni miejskiej Pragi-Południe i Pragi-Północ, aby przywrócić im dawne znaczenie/funkcję lub nadać nowe – w poetycki sposób.

Warsztaty z Aïdą Gómez – plakat (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty z Aïdą Gómez – plakat (źródło: materiały prasowe)

Od 6 do 10 lipca w godzinach 11.00–14.00 artystkę będzie można odwiedzać w jej studio otwartym przy ulicy Podskarbińskiej 32/34 na Pradze-Południe.

Dwudniowe warsztaty będą podzielone na dwie części: spacer z artystką oraz pracę nad własnymi projektami mogącymi ulepszyć/zmienić fragmenty lokalnej tkanki miejskiej. Rezydentka razem z uczestnikami stworzy kolaż w postaci mapy miejsc, informacji i pomysłów oraz propozycji, mający na celu lepsze zrozumienie miasta i być może znalezienie rozwiązań dla niefunkcjonalnych przestrzeni publicznych. Podczas warsztatów Aïda Gómez opowie również o swojej pracy i doświadczeniu zdobywanym w Berlinie. Towarzyszyć będzie jej wybrany artysta warszawski, w swojej pracy poruszający tematy podobne do tych, którymi zajmuje się rezydentka „WRSW | BRLN”.

PROGRAM WARSZTATÓW

  • 11 lipca (sobota), godz. 14.00–19.00 | Warsztaty otwarte: prezentacja Aïdy Gómez we współpracy z wybranym artystą warszawskim i spacer z artystką (godz. 17.30–19.00)
  • 12 lipca (niedziela), godz. 11.00–18.00 | Warsztaty zamknięte (praca nad projektami)

Rezerwacja miejsc do 9 lipca.

Aïda Gómez (ur. 1986 w Madrycie) zajmuje się (szeroko pojętym) street-artem. W latach 2006–2011 działała jako część kolektywu steetartowców La Pluma Eléctri*k, pracując m.in. nad projektami Spider Tag i Unexpected Gallery, podczas których nauczyła się postrzegać ulice jako pole gry, swego rodzaju plac zabaw i używając nieoczywistych rozwiązań i specyficznych technik, zaczęła wydobywać ich nieodkryte skarby.

Aïda Gómez ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na UCLM w Cuenca, w Hiszpanii, oraz Kunsthochschule Weißensee w Berlinie. Swoje prace prezentowała na wystawach oraz podczas projektów zbiorowych i indywidualnych w całej Europie. Jest autorką i redaktorką kilku artykułów poświęconych sztuce publicznej w publikacjach książkowych.

„WRSW | BRLN” (Warszawa | Berlin) to program jedno- i dwumiesięcznych wizyt studyjnych dla artystów, kuratorów oraz badaczy miejskich z Berlina. Program jest realizowany wraz ze społecznościami lokalnymi w budynkach poprzemysłowych w lokalach użytkowych z zasobu m.st. Warszawy. Dotyczy współczesnej przestrzeni publicznej Warszawy i Berlina. Wydarzenia w ramach rezydencji – warsztaty i projekty w przestrzeni miejskiej – realizowane są we współpracy z artystami i kuratorami z Warszawy.

Taki model rezydencji ma na celu włączenie pustostanów miejskich do życia kulturalnego i społecznego stolicy, a także bliższe przyjrzenie się rozwiązaniom stosowanym w przestrzeni miejskiej Warszawy i Berlina. Założeniem organizatorów nie jest kopiowanie gotowych rozwiązań, ale stworzenie przestrzeni na refleksję dotyczącą możliwych przekształceń przestrzeni miejskiej, której częścią, w założeniu fundacji, są również instytucje kulturalne/artystyczne, wypracowujące nowe praktyki partycypacyjne.

Celem każdej rezydencji i warsztatu jest próba przedstawienia problematyki wybranych zagadnień związanych z tematyką przestrzeni publicznej Warszawy i Berlina, przywołanie cennych projektów oraz ciekawych rozwiązań stosowanych w obu miastach, a także opracowanie i wdrożenie kilku scenariuszy działań artystycznych (spaceru, wykładu, instalacji wizualnej/dźwiękowej czy interwencji), dotyczących tematów poruszanych w trakcie trwania rezydencji.

Warsztaty Deregulacja z Aïdą Gómez w ramach projektu „Warszawa | Berlin”
11 i 12 lipca 2015 roku
Warszawa

Dodaj komentarz