Czułość materii

Już dziś Krakowska Cricoteka zaprezentuje nowy projekt zrealizowany przez Christiana Boltanskiego. Od 3 lipca do 4 października będzie można oglądać wystawę W mgnieniu oka.

Christian Bolatanski, „Personne”, Grand Palais, 2010 (źródło: materiały prasowe)

Christian Bolatanski, „Personne”, Grand Palais, 2010 (źródło: materiały prasowe)

Artysta wykona instalację site-specific wykładając podłogę galerii trawą oraz ściętymi kwiatami. Praca będzie mieć charakter sentymentalnego monumentu poddawanego naturalnym procesom rozkładu, podporządkowanego dziennemu rytmowi, reagującego na zmianę pory dnia oraz na pogodę. Artysta skorzysta z walorów architektury, odsłaniając przeszklone ściany Cricoteki.

Christian Boltanski urodził się w Paryżu w 1944 roku. Tworzy filmy oraz instalacje. Zaczął malować obrazy jako nastolatek. Nigdy nie uczęszczał do szkoły artystycznej. W swoich pracach posługuje się przede wszystkim fotografią. Znakiem rozpoznawczym jego instalacji są również pudełka po herbatnikach układane na kształt charakterystycznych archiwów oraz monumentalne prace tworzone z ubrań. Istotnym elementem jego sztuki jest światło oraz dźwięk. Znalezione fotografie, spiętrzenia ubrań, nagrania bijącego serca (Archiwum Serc) oraz kolekcje przedmiotów należące do różnych osób (cykl prac Inwentarz) reprezentują nieobecność bohaterów jego sztuki, jednocześnie celebrując mikrohistorie, którym Boltanski poświęca szczególnie dużo uwagi. Artysta pracuje z pamięcią kolektywną, często nawiązując do historycznych wydarzeń, między innymi do Shoah.

Interesuje go destrukcja i znikanie materii, dlatego na potrzeby swojej sztuki używa wrażliwych materiałów, takich jak papier fotograficzny. We wczesnych latach twórczości wiele uwagi poświęcił własnemu dzieciństwu oraz konstruowaniu prywatnej mitologii. W jednej z pierwszych prac odtworzył z plasteliny obiekty, które zapamiętał z dziecięcych lat. Znaczący wpływ na sztukę Boltanskiego wywarła działalność artystyczna Tadeusza Kantora. Łączy ich fascynacja tematem vanitas, zastosowanie „objet trouvé” (przedmiotu znalezionego) na potrzeby tworzenia historii.

Wystawa W mgnieniu oka
Christian Boltanski
Od 3 lipca do 4 października 2015 roku
Spotkanie z Christianem Boltanskim: 2 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Otwarcie wystawy oraz performans: 3 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Kraków

Dodaj komentarz