• 2015-07-03

Nie.Stałość (et omnia vanitas), czyli design poddany próbie czasu

Od 20 czerwca do 20 września w Institute of Design Kielce można oglądać wystawę designu Nie.Stałość (et omnia vanitas).

„Nie.Stałość (et omnia vanitas)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nie.Stałość (et omnia vanitas)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Choć to człowiek wytwarza przedmioty, to ich kreacja, używanie, niszczenie, wymiana, refleksja nad nimi stanowią procesy, w efekcie których stajemy się ludźmi.

Marek Krajewski

Design powoli przejmuje rolę, którą do tej pory pełniła sztuka. Teraz to on opisuje świat, komentuje rzeczywistość, próbuje zmieniać nas i nasze przyzwyczajenia, a przede wszystkim usiłuje sprowokować nas do myślenia.

Problem upływającego czasu jest prawdopodobnie jedną z najciekawszych kwestii, z jaką musi zmierzyć się człowiek. W naszej kulturze przyznanie, że produkty, które kupujemy i które są obiektami naszego pożądania podlegają tak, jak i my procesowi przemian i rytuałowi przejść jest tematem tabu. Lepiej jest wierzyć, że będą zawsze niezmienne, nowe i lśniące.

Przedmioty, które się zużywają, zmieniają – nie sa przez nas uznawane za wartościowe. „Dobra jakość” to niezmienność – ubranie, które nie odkształci się po praniu; kolor, który nie zblednie; karoseria, która nie przestanie lśnić i jabłko, które ani myśli się pomarszczyć.

Na wystawie Nie.Stałość (et omnia vanitas) zostaną zaprezentowane obiekty, które nie wstydzą się tego, że są częścią cyklu zmian – są jego wynikiem, stają się nim albo służą zmienności. Nie poddają się roli ofiary upływu czasu i rozkładu. Dumnie prężą swoją zmienność.

Kurator: Monika Patuszyńska

Projektanci: Aze Design, Agnieszka Bar, Dizeno Creative, Studio Dror (USA), Susanna Hertrich (D), Humade (NL), Bogdan Kosak, Malafor, Karina Marusińska, Alicja Patanowska, Monika Patuszyńska, Maxim Velčovsky (CZ), Jólan van der Wiel (NL), Studio Wood (UK), Scool of Form: Danil Daneliuk, Patrycja Olszewska, Małgorzata Sakiewicz

Nie.Stałość (et omnia vanitas)
Od 20 czerwca do 20 września 2015 r.
Institute of Design
Kielce

Dodaj komentarz