Mural ekologiczny powstał nad Soliną

Na zaporze nad Soliną powstał jeden z największych ekologicznych murali na świecie. Prace nad nową atrakcją Bieszczadów rozpoczęto w piątek, 26 czerwca, a całość można podziwiać już wczoraj. Organizatorem przedsięwzięcia jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Mural ekologiczny nad Soliną (źródło: materiały prasowe)

Mural ekologiczny nad Soliną (źródło: materiały prasowe)

Zapora nad Jeziorem Solińskim to jedna z głównych atrakcji Bieszczad. Monumentalna budowla o wysokości 82 metrów po ponad 50 latach doczekała się oryginalnej metamorfozy. Na ścianach tamy powstał największy ekologiczny mural na świecie, wykonany techniką clean (reverse) graffiti. Polega ona na tworzeniu obrazu za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem i czyszczeniu poszczególnych warstw powstałego na przestrzeni lat osadu. W pracy nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne, dlatego tę formę sztuki określa się również mianem eko lub green graffiti.

Mural realizowany na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej to fenomen na skalę światową. Według wstępnych planów miał on mieć wymiary 91 metrów szerokości i 54 metrów wysokości, a co za tym idzie – ma szansę stać się największym tego typu projektem na świecie. Oryginalności dodaje również nietypowe miejsce realizacji. Do tej pory podobne obrazy powstawały jedynie na murach lub chodnikach. W wykonanie muralu zaangażowanych było kilkanaście osób, a prace prowadzono zarówno w dzień, jak  i w nocy.

Prezentowany wzór znakomicie wpisuje się w klimat regionu. Przedstawia charakterystyczne dla Bieszczad okazy fauny i flory, a co za tym idzie, pełni rolę edukacyjną. Już teraz pierwsi świadkowie podziwiają z zaciekawieniem efekty prac. Nniestandardowa akcja PGE stanie się nową atrakcją turystyczną, którą będzie można oglądać przez co najmniej najbliższy rok.

Za przygotowanie koncepcji i projektu obrazu na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej, do której należy Zespół Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce, odpowiedzialna jest agencja Scholz & Friends oraz Przemek „Trust” Truściński, jeden z najlepszych polskich ilustratorów i twórców komiksowych. Artystycznej pracy na wysokości podjęła się ekipa Good Looking Studio.

Mural ekologiczny nad Soliną
Od 2 lipca 2015 roku
Jezioro Solińskie, Bieszczady

Dodaj komentarz