• 2015-07-03

Dziwny przypadek psa nocną porą

10 lipca W Teatrze Dramatycznym na Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie odbędzie się premiera sztuki Simona Stephensa Dziwny przypadek psa nocną porą w reżyserii Jakuba Krofty.

„Dziwny przypadek psa nocną porą” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Dziwny przypadek psa nocną porą” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Jak w klasycznym kryminale spektakl zaczyna się od zbrodni. Tu idzie o zabójstwo psa w przydomowym ogródku, a rolę detektywa przyjmuje mieszkający w sąsiedztwie Christopher Boone.

Piętnastolatek w przeciwieństwie do dorosłych nie potrafi przejść obojętnie wobec pytań: „kto?” i „dlaczego?”. Jak jego idol, Sherlock Holmes, zdradza kłopot z empatią – pisze o bohaterze Jan Gondowicz. – Wszystko musi sobie logicznie wyjaśnić. Z tego, co przeczytał, pamięta każde słowo, a czyta wyłącznie książki naukowe. Wystrzega się uczuć, bo ich nie rozumie. Ale głównych trudności przysparza mu język. Nie rozumie metafor, nawet potocznych, nie docierają doń aluzje, mowa ciała. Mówi prawdę w każdych okolicznościach. Dopiero dziwny przypadek psa nocną porą i jego konsekwencje sprawią, że się zmieni – dodaje.

„Dziwny przypadek psa nocną porą”, zdjęcie z próby (źródło: materiały prasowe)

„Dziwny przypadek psa nocną porą”, zdjęcie z próby (źródło: materiały prasowe)

Christopher widzi świat jako diagram, zbiór wykresów, twierdzeń wyrazistszych od żywych osób, a my widzimy świat oczami bohatera, który szczegółowo zapisuje każdy dzień śledztwa. Twórcy opowiadają jego historię łącząc teatr dramatyczny z choreografią i muzyką na żywo SzaZy (Szamburski&Zakrocki).

Christopher nie jest klasycznym bohaterem, ale można się w nim zakochać, jego inność działa magnetycznie. Dziwny przypadek psa nocną porą jest opowieścią o trudnej relacji rodziców i dorastających dzieci, potrzebie akceptacji i zrozumienia odmienności – mówi Jakub Krofta, reżyser spektaklu.

W roli Christophera wystąpi Krzysztof Szczepaniak, na scenie zobaczymy również: Martę Król, Marcina Sztabińskiego, Agnieszkę Roszkowską, Annę Gajewską, Agatę Wątróbską, Roberta T. Majewskiego i Tomasza Budytę.

Dziwny przypadek psa nocną porą
Premiera: 10 lipca 2015 roku
Kolejne spektakle: 11 i 12 lipca 2015 roku
Reżyseria: Jakub Krofta
Przekład: Bogusława Plisz-Góral
Scenografia, kostiumy: Aneta Suskiewicz
Muzyka: SzaZa (Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki)
Ruch sceniczny, choreografia: Aneta Jankowska
Teatr Dramatyczny Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Warszawa

Dodaj komentarz