• 2015-07-03

Muzyka w stylu Szymanowskiego zabrzmi w Zakopanem

Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza do Zakopanego na 38. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, które potrwają od 25 lipca do 2 sierpnia.

38. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego (źródło: materiały prasowe)

38. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego (źródło: materiały prasowe)

Karol Szymanowski to największy polski kompozytor I połowy XX wieku, Kresowiak z Ukrainy zakochany w Tatrach i muzyce góralskiej, mieszkaniec Zakopanego w latach 1930–1936.

Mottem tegorocznego edycji festiwalu jest cytat z wywiadu z kompozytorem z roku 1933:

… nieraz brak mi Ukrainy, jej słońca, jej dalekich przestrzeni […]. Kochałem jej dobroczynny klimat, jej bujność i słodycz. […] Przepłynąłem ponad piękną Ukrainą a dobiłem do portu w Tatrach.

W programie festiwalu znajdą się zatem wątki ukraińskie i góralskie. Zabrzmi muzyka góralska, którą tak zachwycił się Karol Szymanowski, w wykonaniu zespołów kultywujących tradycję (młodzieżowy zespół Zornica, kapela dud podhalańskich), pieśni ukraińskie, które Szymanowski słyszał w Tymoszówce w czasach dzieciństwa, prezentowane wraz z fragmentami obrzędów ludowych, oraz muzyka klasyczna w wykonaniu znakomitych artystów polskich i zagranicznych.

Skomplikowaną, artystyczną naturę Szymanowskiego organizatorzy będą przybliżać w opowieściach przygotowanych przez fundację Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości. Trzy spotkania: O tworzeniu i o mocach zakopiańskich inspiracji, Piękny Karol. Sposób istnienia jako dzieło sztuki, Szymanowski w cieniu. O chorobie, seksie, biedzie będą również opowieścią o szczególnym okresie w kulturze europejskiej i osobliwym miejscu w polskiej kulturze, jakim było Zakopane za życia Szymanowskiego. Spotkania te ukażą przeplatanie się wątków światowego i marginalnego w życiu i twórczości kompozytora.

9 koncertów festiwalowych odbędzie się w różnych wnętrzach związanych z historią Zakopanego, stanowiąc dodatkową atrakcję dla słuchaczy. Będą to: Willa Atma, Willa Koliba, Willa Oksza, Jutrzenka, Galeria Orskiego, Teatr im. Witkacego, Kościół pw. Św. Krzyża.

Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni goście zagraniczni:

  • z Ukrainy zespół folklorystyczny Młyneczek. Gościem posiadów będzie Aleksander Polaczok, dyrektor Muzeum im. K.Szymanowskiego w Kirowogradzie,
  • z Kanady pianista polskiego pochodzenia Mikołaj Warszyński,
  • z Czech Sedlaček Quartet – laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. K.Szymanowskiego (Katowice 2014),
  • z Włoch dyrygent Massimiliano Caldi, który poprowadzi koncert finałowy festiwalu.

Udział wezmą także znakomici artyści polscy, m.in. zespół Trebunie-Tutki, flecista Łukasz Długosz, klarnecista Roman Widaszek, orkiestra kameralna Sinfonietta Cracovia.

W ramach festiwalu odbędą się dwa prawykonania: Kwartetu skrzypcowego Mater Dei Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej oraz Trio Concerto na klarnet, róg , fortepian i smyczki Mikołaja Góreckiego.

Prologiem festiwalu będzie „Uroczysty wjazd Karola Szymanowskiego do Zakopanego” –widowiskowy przejazd ulicami Zakopanego korowodu bryczek z muzyką góralską, nawiązujący do „frajd” góralskich z czasów Szymanowskiego, organizowany przez Związek Podhalan.

38. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego
Od 25 lipca do 2 sierpnia
Zakopane

Dodaj komentarz