• 2015-07-02

Jazz w Sopocie

Sopot Jazz Festival to cztery dni oryginalnej, improwizowanej muzyki, ponad trzydziestu intrygujących wykonawców z wielu krajów i kontynentów, którzy zaprezentują się w przeróżnych konfiguracjach: od duetu po orkiestrę. Sopot Jazz Festival to świeżość, dynamika i pole do nowych poszukiwań niezwykłej przestrzeni muzycznej, którego myślą przewodnią, zgodnie z koncepcją Adama Pierończyka, Dyrektora Artystycznego Festiwalu, jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność.

Reijseger–Fraanje–Sylla (źródło: materiały prasowe)

Reijseger–Fraanje–Sylla (źródło: materiały prasowe)

Sopot Jazz Festival to najstarszy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali jazzowych w Polsce, którego historia sięga roku 1956. Za dobór artystów od roku 2011 odpowiedzialny jest jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych Adam Pierończyk – Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Projektując wydarzenie konsekwentnie od pięciu lat, poszukuje i zaprasza do udziału w Festiwalu wyjątkowe osobowości sceniczne, które nieczęsto pojawiają się na koncertach w Polsce, a są dla publiczności gwarantem wysokiego poziomu muzycznych doznań.

Sopot Jazz Festival 2015 to siedem zespołów zagranicznych (w tym aż pięć po raz pierwszy w naszym kraju) oraz trzy polskie (w tym dwie premiery), które od środy do soboty zaprezentują się w kilku przestrzeniach festiwalowych: na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w legendarnym sopockim Klubie Środowisk Twórczych SPATiF i MCKA Zatoka Sztuki – w Sali Kryształowej i w namiocie na sopockiej plaży. Program tegorocznej edycji wydarzenia – zgodnie z deklaracją złożoną przed laty przez Adama Pierończyka, w której porównywał swoją rolę do dbającego o krąg swoich klientów sklepikarza, który sprowadza dla nich trudno dostępne artykuły – zapowiada się wyjątkowo:

Jeżeli weźmiemy pod uwagę teorie, że standardowe combo jazzowe to saksofon lub trąbka z sekcją rytmiczną w składzie: fortepian, kontrabas i perkusja to – jak mówi Adam Pierończyk – szczęśliwie aż 90 procent naszego tegorocznego programu nie mieści się w normie.

Środa, 7 października
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

Pierwszym zespołem potwierdzającym ten fakt będzie oryginalne trio berlińskiej harfistki Kathrin Pechlof. Zaraz po niej premierową suitę zatytułowaną Barok Progresywny przedstawi ze swą orkiestrą Nikola Kołodziejczyk, zdobywca tegorocznego Fryderyka za jazzowy debiut roku. Oba zespoły zagrają akustycznie, co pozwoli podkreślić delikatny charakter tej muzyki, oscylującej na pograniczu współczesnej kameralistyki, improwizacji i jazzu.

Czwartek, 8 października
Klub SPATiF

Dzięki SPATiF-owi będziemy mogli zażyć sporej dawki rzadko spotykanej atmosfery klubowej. Czwartek, 8 października, to dzień na tej właśnie scenie, a zawładną nią rodzime zespoły: PSM – świeżo założony przez rozchwytywanych sidemanów, którzy postanowili wyjść z cienia, Łukasza Poprawskiego i Jana Smoczyńskiego, oraz SPHERE – składający się z przedstawicieli polskiej fali emigracji muzycznej do Danii: Ani Rybackiej, Marka Kądzieli i Kuby Dybżyńskiego.

SPHERE (źródło: materiały prasowe)

SPHERE (źródło: materiały prasowe)

Piątek, 9 października
MCKA Zatoka Sztuki

Po przyjemnym ścisku w klubowej przestrzeni organizatorzy skierują światło reflektorów na morze i sopocką plażę, aby gościć uczestników przez dwa dni w głównym miejscu festiwalowym, którym jest Zatoka Sztuki. W piątek, 9 października, wystąpią tam trzy grupy, które w Polsce pojawią się po raz pierwszy. W Sali Kryształowej wieczór otworzy kameralny duet wirtuozów, liczących się na europejskiej scenie: holenderskiego pianisty Jaspera van’t Hofa oraz węgierskiego saksofonisty Tony’ego Lakatosa. Swą w dalszym ciągu świeżą koncepcję muzyki przedstawi legenda europejskiego jazzu, żyjący od lat we Francji Szwajcar Daniel Humair i jego aktualny kwartet złożony z cenionych, francuskich artystów. Jak co roku nie zabraknie również namiotu na plaży, który z powodzeniem będzie pełnił rolę prowizorycznego klubu jazzowego. Usłyszymy tam holenderskie Chambertones Trio z gitarzystą Jesse van Rullerem, który jako pierwszy Europejczyk w 1995 roku wygrał prestiżowy konkurs Theloniusa Monka w Stanach Zjednoczonych.

Sobota, 10 października
MCKA Zatoka Sztuki

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia po raz pierwszy pojawi się Królestwo Niderlandów i będzie reprezentowane przez aż trzy wybitne podmioty. Ostatnim z nich będzie w sobotę, 10 października, holendersko-senegalskie trio Reijseger–Fraanje–Sylla, któremu przewodzi niepowtarzalny, znany m.in. ze ścisłej współpracy z reżyserem filmowym Wernerem Herzogiem, wiolonczelista Ernst Reijseger. Francuska delegacja w tym roku również jest silna, wiec nie może w niej zabraknąć legendarnego kontrabasisty Henri’ego Texiera i jego prezentującego się premierowo w Polsce zespołu.

Po wszystkich tych eksperymentach z formą, instrumentarium i stylistyką festiwal zakończy się dość klasycznie – kwartetem jednego z najpopularniejszych przedstawicieli współczesnego amerykańskiego jazzu, trębacza Ambrose’a Akinmusire’a. Obsypany wieloma nagrodami muzyk (m.in. zwycięzca konkursów Theloniusa Monka i Carmine Caruso w 2007 roku) zaczaruje nas swą muzyką w festiwalowym namiocie na tle podświetlonego, wieczornego Bałtyku.

Sopot Jazz Festival (źródło: materiały prasowe)

Sopot Jazz Festival (źródło: materiały prasowe)

Sopot Jazz Festival wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu i Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu: Adam Pierończyk
Prowadzenie koncertów: Artur Orzech
Organizator: Miasto Sopot i Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Sopot Jazz Festival 2015
Od 7 do 10 października 2015 roku
Sopot

Dodaj komentarz