• 2015-07-02

Rykarda Parasol zaśpiewa w Stacji Mercedes

W piątek, 3 lipca, o godz. 20.00 przed publicznością w Stacji Mercedes na warszawskim Powiślu wystąpi Rykarda Parasol – amerykańska piosenkarka o europejskich korzeniach. Jej folkowymi, choć nieco mrocznymi utworami zachwyca się publiczność zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie.

Rykarda Parasol (źródło: materiały prasowe)

Rykarda Parasol (źródło: materiały prasowe)

Rykarda Parasol to nie pseudonim, tak naprawdę nazywa się amerykańska wokalistka o europejskim rodowodzie (córka szwedzkiej emigrantki i polskiego Żyda ocalałego z Holocaustu). Charakterystyczna barwa głosu Rykardy Parasol przykuwa uwagę i jest porównywana z Nico czy PJ Harvey. Muzyka Parasol kojarzona jest najczęściej z Nickiem Cave’em, Black Heart Procession czy Johnnym Cashem. Folkowy, ale mroczny klimat utworów artystki określany jako folk-noir jest ciepło przyjmowany przez publiczność zarówno w Europie, jak i za oceanem.

Artystka pochodzi z San Francisco, gdzie w 2003 roku założyła własny zespół, z którym nagrała epkę Here She Comes. Pierwszy pełnowymiarowy album Our Hearts First Meet (2006) trafił do Europy w 2008 r. Kolejny album For Blood and Wine, wydany w 2009 r., ugruntował silną pozycję wokalistki jako artystki samodzielnej i konsekwentnej. Ostatnia solowa płyta Rykardy Parasol Against the Sun ukazała się w Polsce w 2013 r. W maju 2015 r. Rykarda Parasol skończyła nagrywać czwarty studyjny album, który ukaże się jesienią tego roku.

Na koncercie w Stacji Mercedes publiczność usłyszy nie tylko znane utwory artystki, ale również kilka premierowych kompozycji z nowej płyty. Rykarda Parasol przykłada niezwykłą wagę do atmosfery, którą tworzy jej muzyka, a będzie można się o tym przekonać już 3 lipca.

Rykarda Parasol w Stacji Mercedes
3 lipca 2015 roku, godz. 20.00
Stacja Mercedes, róg ul. Kruczkowskiego i al. 3 Maja
Warszawie

Dodaj komentarz