• 2015-07-02

FestGranie, czyli wybuchowa mieszanka dźwięków

Już 3 lipca rusza druga edycja festiwalu FestGranie w Krakowie. Podczas plenerowych koncertów w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki usłyszymy wielogatunkową fuzję świeżego spojrzenia na muzykę. W tym roku partnerem FestGrania została Krakowska Scena Muzyczna.

FestGranie – plakat (źródło: materiały prasowe)

FestGranie – plakat (źródło: materiały prasowe)

Koncerty będą się odbywać w altanie Dworku w piątki lipca i sierpnia o godz. 20.00. Każdy z nich należeć będzie do muzycznych indywidualności, zespołów reprezentujących fuzję świeżego spojrzenia na muzykę, świetnego repertuaru i znakomitych umiejętności wykonawczych. Zabrzmi rock, alternatywa, folk, jazz, world music, funk, rock’n’roll… Tegoroczna edycja FestGrania będzie naprawdę potężną mieszaniną brzmień. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Jako pierwszy 3 lipca zagra zespół Cinemon. Zespół powstał w 2005 roku w Krakowie jako trio gitara, bas, perkusja. Założenie zespołu miało jasno określony cel: ma być inaczej i nietypowo. W muzyce od początku była nieskrępowana energia, wolność często zahaczająca o absurd czy awangardę, ale też nieco bardziej rozbudowana forma, zabawy rytmem i tonacją. Stylistycznie muzyka rozpościerała się pomiędzy rock’n’rollem, narkotyczną awangardą, inspiracją klasyką i rockiem progresywnym. Kilka lat działalności zespołu zwieńczone zostało wydaniem pierwszego LP w 2009 roku. Wyrobiwszy sobie pewną pozycję jako zespół progresywny, Cinemon postanowił zacząć od początku i powrócić do korzeni. Rock’n’roll, mimo że zawsze obecny w muzyce zespołu, nie miał okazji ujawnić się w pełni aż do 2011 roku, kiedy to w składzie zespołu zaszły poważne zmiany. W takiej formie Cinemon porzucił dotychczasowy materiał i rozpoczął nowe życie jako rock’n’rollowe trio szukające inspiracji w „starym rocku”: od Beatlesów poprzez norweskie Big Bang do Jacka White’a (niektórzy mówią też, że słychać w ich muzyce brzmienie Seattle).

Kolejne koncerty zagrają: Wojtek Budzyn, Kurtyna Siemiradzkiego, Qferau + Zora, Moribunda, Kapelanka, Time for funk, Vladimirska, oraz S.T.O.R.M.

FestGranie 2015
Cinemon
3 lipca 2015 roku, godz. 20.00
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kraków

Dodaj komentarz