• 2015-07-02

Muzyka Organowa w Nowym Sączu

Już wkrótce w Nowym Sączu, w Bazylice św. Małgorzaty, rozpocznie się  XIV Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’arte Organica. Na wszystkie koncerty obowiązuje wstęp wolny. Festiwal rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 13 sierpnia.

XIV Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L'arte Organica – plakat (źródło: materiały prasowe)

XIV Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L'arte Organica – plakat (źródło: materiały prasowe)

PROGRAM

4 lipca (sobota), godz. 19.15
Muzyka z czterech wieków
Per Ahlman – organy (Szwecja)

Artysta urodził się w Sztokholmie w 1958 roku. Teorii muzyki i kontrapunktu uczył się z kolei pod okiem kompozytora Björna-Wilho Hallberga. W 1978 rozpoczął naukę w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie, gdzie studiował organistykę. Był pierwszym studentem w Szwecji, który osiągnął najwyższy poziom i najlepsze wyniki z teorii muzyki i kontrapunktu. Cztery lata później otrzymał dyplom potwierdzający ukończenie studiów z muzyki organowej, z praktycznej gry na organach. Brał udział w wykładach i kursach mistrzowskich u takich pedagogów-organistów jak Michael Schneider i Marie-Claire Alain. Od 1994 pracuje jako główny organista w Kościele Świętej Trójcy w Gävle, znanym kościele w Szwecji, gdzie w każdy czwartek gra recitale solo oraz organizuje inne koncerty kameralne. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Tygodnia Organowego. W 1985 i 2000 roku wykonał dwukrotnie cały katalog dzieł organowych Johanna Sebastiana Bacha. Koncertował na całym świecie, m.in.: w Szwecji, Danii, Czechach, Finlandii, Austrii, Włoszech, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainie i Stanach Zjednoczonych.

21 lipca (wtorek), godz. 19.15
Czescy mistrzowie
Hana Bartoova – organy (Czechy)

Artystka to znakomita organistka i propagatorka muzyki czeskiej za granicą. Studiowała organistykę w Konserwatorium Muzycznym w Brnie oraz na Akademii Muzycznej w Brnie w klasie prof. Aleny Veselá. W czasie studiów brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy organistów, takich jak: Flora Peetersa, Luigiego Celeghina, Michaela Schneidera i Gastona Litaize’go. Wachlarz repertuarowy poszerzyła o kolejne zainteresowania i fascynacje, czyli studia muzyki barokowej na historycznych instrumentach. Bywa odtwórczynią premierowych wykonań utworów autorstwa kompozytorów z okolic Brna takich jak: Vladimír Werner, Frantiąek Emmert, Zdeněk Pololáník i Milan Slimáček. Zajmuje się pracą pedagogiczną w zakresie gry na organach i często zapraszana jest do udziału w pracach jury podczas festiwali artystycznych, aby oceniać wykonania młodych muzyków. Do najciekawszych wydarzeń w jej karierze zalicza się udział m.in.: w XXV Festiwalu Muzyki Organowej w Sant Elpidio we Włoszech pod patronatem Ennio Morricone, Dniach Kultury Czeskiej w Nancy we Francji, Uroczystych Koncertach z okazji Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa UE w Pradze, “Koncercie dla Europy” w Katedrze św. Stefana w Wiedniu oraz Nocnym Festiwalu Organowym w Bukareszcie. Koncertuje na festiwalach w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma solistami i muzykami, jak i również z radiem i telewizją, dla których powstały nagrania dostępne na płytach CD. Pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Brnie.

30 lipca (czwartek), godz. 19.15
Niezwykłe głosy
Jan Bokszczanin – organy (Polska)
Lilianna Zalesińska – mezzosopran (Polska)

Artystka jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, kierunku historia sztuki oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Naukę kontynuowała na studiach podyplomowych w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Laureatka polskich i zagranicznych konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pieśniarskim w Niemczech (Kolonia 2011), Międzynarodowego Konkursu Opery Kameralnej w Rheinsbergu (Niemcy), w którym wygrana umożliwiła jej debiut sceniczny w partii Mathildy, w operze Ottone Georga Friedricha Händla, reżyserowanym przez jednego z najlepszych reżyserów operowych Harrego Kuplera. Artystka brała udział w wystawieniach utworów współczesnych, w tym prapremierach, organizowanych przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej (ISCM) i Związek Kompozytorów Austriackich na tak prestiżowych scenach jak na przykład wiedeński Konzerthaus. Dwukrotnie śpiewała w koncercie inaugurującym Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpiła także z recitalem jako Prestigious Guest podczas Międzynarodowego Tygodnia Muzyki Nowej, największego festiwalu muzyki współczesnej w Rumunii.

Jan Bokszczanin jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W latach 2002-2003 był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA) w klasie organów prof. Jessego E. Eschbacha. Odbywał także zajęcia w ramach Zespołu Kameralnego i Praktyki Gry Barokowej pod kierunkiem prof. Lenory McCroskey. W 2006 uzyskał stopień doktora, a w 2013 doktora habilitowanego sztuki.

13 sierpnia (czwartek), godz. 19.15
Bach, lecz nie tylko
Imrich Szabó – organy (Słowacja)

Wybitny słowacki organista i pedagog urodził się w 1956 roku w miejscowości Nowe Zamki. Rozpoczął naukę gry na organach u Istvána Barótiego w Budapeszcie. Studiował w Wyższej Szkole Sztuki Muzycznej w Bratysławie Jest laureatem trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Organowego Praska Wiosna w Pradze (1979). Podczas Międzynarodowego Konkursu Organowego Liszta w Budapeszcie w 1983 został wyróżniony za najlepszą interpretację współczesnej kompozycji oraz zdobył pierwsze miejsce podczas Krajowego Konkursu Interpretacji Muzycznej w Pieszczanach (Słowacja). Koncertował w wielu europejskich krajach, zrealizował wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. Wydaje płyty CD w wytwórniach Opus, Diskant, Pacific Music, Panton, Intercord oraz dla Słowackiego i Czeskiego Radia. Działa jako redaktor audycji organowych organizowanych przez Słowackie Radio oraz doradca przy rekonstrukcjach zabytkowych organów.

XIV Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’arte organica
Od 4 lipca do 13 sierpnia 2015 roku
Kierownictwo artystyczne: prof. Mirosława Semeniuk-Podraza
Prowadzenie: Regina Gowarzewska
Nowy Sącz
Małopolskie Centrum Kultury Sokół

Dodaj komentarz