Zabawy z rzeczywistością

W lipcu w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie będzie można oglądać dwie nowe wystawy: Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach Rafała Olbińskiego oraz Sny. Mary. Fantazje Marty Rynkiewicz.

Praca Rafała Olbińskiego (źródło: materiały prasowe)

Praca Rafała Olbińskiego (źródło: materiały prasowe)

Rafał Olbiński jest jednym z najważniejszych współczesnych malarzy surrealistów. Zyskał światową sławę jako projektant plakatów operowych oraz okładek magazynów takich jak „Time”, „Newsweek”, „Stern”, „The New Yorker”. Jego prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach instytucji takich jak: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie. Artysta określa swój styl jako „poetycki surrealizm”. Jego twórczość jest bliska twórczości belgijskiego surrealisty słynnego, Rene Magritte.

Urodził się 21 lutego 1943 roku w Kielcach. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ukończył w 1969 roku, a w 1970 roku rozpoczął pracę jako dyrektor artystyczny magazynu „Jazz Forum”. Przez następną dekadę był głównym grafikiem magazynu, tworząc ilustracje okładek. W komunistycznej Polsce jazz był synonimem wolności i magazyn „Jazz Forum” był swoistym oknem na świat. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Planował jedynie kilkumiesięczny pobyt, jednak wprowadzenie stanu wojennego uniemożliwiło mu powrót do kraju. W Stanach szybko dał się poznać jako wybitny malarz, ilustrator i projektant. Od 1985 roku był profesorem w School of Visual Arts w Nowym Jorku.

Olbiński otrzymał za swoje osiągnięcia artystyczne ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale od Art Directors Club of New York, złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World”  na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata.

Praca Marty Rynkiewicz (źródło: materiały prasowe)

Praca Marty Rynkiewicz (źródło: materiały prasowe)

Marta Rynkiewicz urodziła się w 1983 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i w Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie.

W snach znamy świat lepiej. Jesteśmy sami i nie wiemy nic o istnieniu. Ryzykujemy. Ulegamy pokusie pustki. Milczymy. I może tęsknimy?

Marta Rynkiewicz

W jej obrazach rzeczywistość ukazana jest graficznie. Obrazy łączy skrótowa estetyka pop-artu. W swoim cyklu malarskim Sny. Mary. Fantazje.autorka buduje charakterystyczne napięcie, pejzaże, wnętrza, architektoniczne przestrzenie są pozbawione ludzkiej obecności. Jaskrawe kolory, światło i sceneria kurortu oddają atmosferę lata. Perspektywiczne skróty i przestrzeń zastosowana w obrazach pozwalają widzowi być uczestnikiem wykreowanego przez nią świata. Przedstawienia te określa harmonia, ale i pewien niepokój. Czasem jest w nich lekko zasugerowana narracja, która skłania do odkrywania zagadki

Rafał Olbiński, Baśnie o miłości i innych dziwnych przypadkach
Wernisaż: 4 lipca 2015 roku

Marta Rynkiewicz, Sny. Mary. Fantazje.
Wernisaż: 7 lipca 2015 roku
Od 6 do 26 lipca 2015 roku
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa

.

 

Dodaj komentarz