Polska sztuka współczesna w Bangkoku

Wystawa polskiej sztuki współczesnej Proximity/Bliskość w Bangkok Art and Culture Centre to druga część wspólnej inicjatywy polskich i tajskich instytucji kulturalnych. Prezentacja potrwa od 3 lipca do 25 października.

Piotr Skiba, „Vulgar Display of Power”, video HDV, 7:52; 2013 (źródło: materiały prasowe)

Piotr Skiba, „Vulgar Display of Power”, video HDV, 7:52; 2013 (źródło: materiały prasowe)

Pierwsza odsłona miała miejsce w lipcu i sierpniu 2014 roku w Szczecinie. Prezentacja sztuki tajskiej została przyjęta bardzo przychylnie przez polską publiczność oraz doceniona w recenzjach krytyków. Jej siłą była rezygnacja z epatowania tanią egzotyką i skupienie się na wątkach możliwie uniwersalnych i niejednoznacznych. Kuratorzy (Pichaya Aime Suphavanij oraz Bartek Otocki) współpracowali, proponując prace spełniające możliwie najlepiej kryteria narracyjne wystawy, szanując swoje decyzje odnośnie do doboru artystów dla danej narodowości. Powstały dwie spójne ekspozycje, współdzielące wątki tematyczne i odzwierciedlające niejako oczywistą dziś prawidłowość – sztuka operuje obecnie w zasadzie jednym wspólnym językiem, niezależnie od miejsca tworzenia artyści zmagają się z podobnymi problemami i używają tych samych mediów.

Polska prezentacja w Bangkoku to zjawisko złożone, hybrydowe i wymykające się opisowi dającemu zamknąć się w kilku zdaniach. Z wielu powodów nie sposób określić jednoznacznego charakteru tej ekspozycji, gdyż trudno sprowadzić ją do jednego wspólnego mianownika w kategoriach tematycznych czy formalnych. I chociaż jest to zestawienie pulsujące różnorodnością, to ma jednak dwa punkty graniczne narracji rozpięte pomiędzy ujęciem socjologicznym, noszącym znamiona sztuki krytycznej, oraz czymś bardziej tajemniczym i niejednoznacznym, operującym stylistyką zbliżoną do mitu i fantasmagorii.

Artyści biorący udział w wystawie: Agata Bielska, Grzegorz Drozd, Tomasz Kozak, Paweł Kula, Artur Malewski, Franciszek Orłowski, KED Olszewski, Paulina Sadowska, Piotr Skiba, Anna Witkowska, Adam Witkowski.

Piotr Skiba, “Vulgar Display of Power”, electric floor fan, silicone mask, cotton hoodie; 2013 (źródło: materiały prasowe)

Piotr Skiba, “Vulgar Display of Power”, electric floor fan, silicone mask, cotton hoodie; 2013 (źródło: materiały prasowe)

Organizator i producent wystawy: Instytucja Kultury Miasta Szczecin 13muz, Bangkok Art and Culture Centre.

Proximity/Bliskość. Wystawa polskiej sztuki współczesnej w Bangkoku
Kuratorzy: Bartłomiej Otocki, Pichaya Aime Suphavanij
Wernisaż: 3 lipca 2015 roku, godz. 18.30
Wystawa czynna do 25 października 2015 roku
Bangkok Art and Culture Centre (Bangkok)

Dodaj komentarz