• 2015-07-01

Gender w filmie

10 lipca w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie ruszy kino letnie. Filmy będzie można oglądać do 21 sierpnia.

Kino letnie – plakat (źródło: materiały prasowe)

Kino letnie – plakat (źródło: materiały prasowe)

Cykl pokazów filmowych nawiązuje do wystawy Gender w sztuce. Każdy z filmów zostanie poprzedzony wstępem do tematyki kina gender, opracowanym przez Grzegorza Stępniaka, filmoznawcę i publicystę, absolwenta kierunku Film i Telewizja na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Projekcje będą odbywały się w piątki o godz. 21.00 na świeżym powietrzu w podcieniach MOCAK-u. Na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny.

PROGRAM:

10 lipca – Wszystko w porządku,  reż. Lisa Cholodenko

Film wywracający do góry nogami wszystko, co wiemy o współczesnej rodzinie i otwierający pole do spekulacji i poszukiwania rozwiązań, które do tej pory istniały tylko w najśmielszych wyobrażeniach. Powoli stajemy się bardziej otwarci na swoje potrzeby i niekonwencjonalne modele rodzinny, tak różne od tego, co jeszcze niedawno uchodziło za niepodważalną normę.

24 lipca – Para do życia, reż. Joonas Berghäll, Mika Hotakinen

Film jest ciągiem wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem i miejscem, gdzie mogą opowiedzieć swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Absolutny brak tabu (dotyczący także nagiego ciała), umiejętność oczyszczającego płaczu, bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych, wszystko to odsłania nową twarz mężczyzn.

7 sierpnia – Kobiety bez mężczyzn, reż. Shirin Neshat, Shoja Azari

Film nakręcony na podstawie zakazanej w Iranie powieści Shahrnoush Parsipour pod tym samym tytułem. Porusza problem różnych odcieni kobiecości Iranek, widziany jednak nie z perspektywy lokalnej, a zewnętrznej – oczami mieszkającej od lat za granicą irańskiej feminizującej multimedialnej artystki. Odcina się ona od przesadnego krytycyzmu, zachowuje obiektywizm ocen, a nawet wyraża artystyczny zachwyt elementami irańskiej architektury i kultury, a także urokliwym pięknem kobiecego stroju.

21 sierpnia – Śniadanie ze Scotem, reż. Laurie Lynd

11-letni Scot jest nietypowym chłopcem. Ubiera się kolorowo, piecze naleśniki w kształcie liter swojego imienia, a kiedy jest mu smutno, śpiewa sobie kolędy. Jest trochę jak Billy Elliot, który wolał taniec zamiast boksu. Scot jest jednak bardziej otwarty, spontaniczny i nic sobie nie robi z tego, co ludzie powiedzą.

Kino letnie w MOCAKU-u
Od 10 lipca do 21 sierpnia 2015 roku
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
Kraków

Dodaj komentarz