Szkło w efemerycznych instalacjach

BWA Wrocław zaprasza na pierwszą w Polsce indywidualną wystawę niemieckiej artystki Judith Röder, która wykorzystuje szkło jako fundament w efemerycznych instalacjach. Subtelności można będzie oglądać od 3 lipca do 23 sierpnia.

Aut. Judith Röder (źródło: materiały prasowe)

Aut. Judith Röder (źródło: materiały prasowe)

W pracach niemieckiej artystki Judith Röder szkło bywa oknem, ekranem i pułapką, w którą pochwycone zostają zjawiska ulotne i nietrwałe: migotanie światła i świata, pływy czasu czy powidoki pamięci. Posługując się zarówno surowcami naturalnymi, jak i zaawansowaną technologią artystka zamyka je w swych oszczędnych realizacjach niczym pod kloszem. I choć zdają się czekać na widza w całkowitym bezruchu i ciszy, to jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że pulsuje w nich jakaś subtelna i autonomiczna forma życia.

Myślenie Judith umyka prostemu przeciwstawieniu bytu materialnego i niematerialnego – mówi Zofia Reznik, kuratorka wystawy. – Ciężko zatem wyjaśnić i przedstawić za pomocą słów to, co działa na bardzo subtelnych poziomach.

Niemiecka artystka podejmuje kwestie duchowości, która nie zamyka się w kwestiach religijnych czy ezoterycznych. Dlatego jej obiekty i instalacje artystyczne pojawiają się nie tylko w galeriach czy w instytucjach kulturalnych, ale również w przestrzeniach sakralnych.

Wystawa Subtelności w galerii SiC! BWA Wrocław zbudowana jest z trzech różnych przestrzeni, które jednocześnie budują różne poziomy odbioru. Pierwsza zachęca widzów do wyciszenia i refleksji, stopniowo przechodząc w ciemniejsze zaplecze, zanurzone w ultrafioletowym świetle. Ostatnia część wystawy znajduje się w piwnicy galerii, dotychczas zamkniętej dla publiczności. Tam w ciemności przebijają projekcje świetlne i wideo, aż do momentu swojego rodzaju pulsowania obrazu.

Ostatnia praca w piwnicy nie daje możliwości rozpoznania – dopowiada kuratorka. – Pozostawia widzów w stanie, w którym nie udaje się w pełni skonkretyzować tego, co widać.

Judith Röder – urodzona w 1981 w Daun w Niemczech. W latach 2002–2005 zdobywała wiedzę na temat szkła witrażowego w Monachium, a w roku 2010 ukończyła studia w Instytucie Ceramiki i Szkła Artystycznego na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Koblencji (Hochschule Koblenz). Od 2009 roku regularnie prezentuje swoje prace na wystawach zbiorowych w Niemczech, Francji i Belgii, a jej pokazy indywidualne miały miejsce dotychczas wyłącznie w Niemczech, m.in. w Muzeum Miejskim w Trier (2011), Domu Kahnweilera w Rockenhausen (2012), Galerii Söffing we Frankfurcie nad Menem (2012), Kunst-Station Sankt Peter w Kolonii (2013), Metzgalerie w Koblencji (2015) oraz w kościołach w Koblencji, Mannheim czy Kassel. Jest laureatką m.in. nagrody Ramboux (Trier, 2010), Media in Space (Stuttgarter Filmwinter, 2011) czy Initiative Kirche und Kultur (Wiesbaden, 2012). Mieszka i pracuje w Niemczech. W swoich pracach wykorzystuje materiały naturalne, które chętnie łączy z nowymi technologiami, jednak to zawsze szkło zajmuje w nich centralne miejsce. Oszczędne w wyrazie tafle bywają w jej instalacjach zarówno ekranem dla efemerycznych projekcji, jak miejscem utrwalenia śladów zjawisk, które wymykają się percepcji zmysłowej.

Judith Röder. Subtelności
Kuratorka: Zofia Reznik
Wernisaż: 3 lipca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 23 sierpnia 2015 roku
Galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz