• 2015-07-01

Muzyczny Wawel o zmierzchu

Po raz ósmy wawelskie dziedzińce będą rozbrzmiewać muzyką. Główny akcent festiwalu został położony na twórczość kompozytorów polskich: Chopina, Kurpińskiego i Karłowicza. Na tegoroczny program składają się dwa koncerty symfoniczne, sześć kameralnych i maraton młodych pianistów. Dyrygentem jest Maestro Tadeusz Strugała, świętujący w tym roku 60-lecie pracy twórczej i 80. urodziny.

VIII Festiwal „Wawel o zmierzchu”, plakat (źródło: materiały prasowe)

VIII Festiwal „Wawel o zmierzchu”, plakat (źródło: materiały prasowe)

W gronie artystów biorących udział w koncertach symfonicznych pojawią się: światowej sławy pianista Alexander Gavrylyuk, przyjaciel festiwalu, wiolonczelista Andrzej Bauer, występujący na Wawelu po raz pierwszy, pianistka Mariola Cieniawa, związana z festiwalem od jego pierwszej edycji w roku 2008, czy skrzypaczka Maria Sławek. Wystąpi orkiestra CORda Cracovia, debiutująca w Sali Senatorskiej na Wawelu w roku 2011. Inaugurację festiwalu rozpocznie 4-godzinny maraton młodych pianistów; dwoje z nich – Szymon Nehring i Paweł Motyczyński – reprezentować będą Polskę w 17. Konkursie im. Fryderyka Chopina w  Warszawie.

W koncertach kameralnych, odbywających się na dziedzińcu Batorego, który został otwarty specjalnie dla festiwalu, a także na dziedzińcu arkadowym, wystąpią m.in.: śpiewaczki Katarzyna Oleś-Blacha i Katarzyna Suska, pianista Marcik Koziak (półfinalista 16. Konkursu im. Fryderyka Chopina) i wiolonczelistka Aleksandra Lelek (laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa). Publiczności przedstawi się również w premierowej odsłonie nowa formacja kameralna – artsemble, a także smyczkowy skład orkiestry CORda Cracovia pod dyrekcją młodego dyrygenta Macieja Koczura. Niezmiernie cieszy fakt, że na zamówienie festiwalu – już po raz czwarty – utwór skomponował Kamil Kruk, który jeszcze jest studentem kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Anny Zawadzkiej-Gołosz. Prawykonanie jego nowego utworu nastąpi podczas inauguracji. Organizatorzy festiwalu – Zamek Królewski na Wawelu i Grupa Twórcza Castello – starają się tym samym wypełniać misję inspirowania nowej kultury muzycznej.

VIII Festiwal „Wawel o zmierzchu”
Od 4 lipca do 29 sierpnia 2015 roku
Zamek Królewski na Wawelu

Dodaj komentarz