Z Czechowiczem po Lublinie

Spacer trasą Poematu o mieście Lublinie zostanie zorganizowany już po raz trzynasty. Będzie to droga w miejsca nie tylko dobrze znane, ale też te, które zniknęły już z planu Lublina. Spacer rozpocznie się 2 lipca o godz. 19.00 na wiadukcie nad Al. Solidarności od strony Górek Czechowskich.

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” (źródło: materiały prasowe)

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” (źródło: materiały prasowe)

Uczestnicy otrzymają specjalny druk okolicznościowy – ekslibris i przypinki. Będą też mogli zostawić swój wpis w księdze pamiątkowej. Na trasie Spaceru obecne będą murale z wierszami i cień Wędrowca. Podczas Spaceru będzie można skorzystać z tekstu Poematu w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar, wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

W tym roku w ramach spaceru, dzięki uprzejmości Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie, uczestnicy będą mogli zobaczyć oryginalną wersję Poematu o mieście Lublinie. Oryginał pokazywany jest publicznie jedynie trzy razy w roku.

Pierwszy spacer odbył się w nocy z 13 na 14 lipca 2003 roku w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Poety. Rozpoczęto w ten sposób coroczną tradycję przejścia śladami miejsc uwiecznionych w Poemacie. Spacer odbywa się w noc lipcową, pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin czechowiczowski wędrowiec. Wkracza on do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez „Kalinowszczyznę i Czwartek” opuszcza rodzinne Miasto. Trasą prowadzić będzie Czechowicz i… księżyc w pełni.

Spacer trasą Poematu o mieście Lublinie
2 lipca 2015 roku, godz. 19.00
Lublin

Dodaj komentarz