• 2015-06-30

Radzieckie aparaty fotograficzne do obejrzenia w Krakowie

Wystawa Sdiełano w SSSR. Radzieckie aparaty fotograficzne jest pierwszą prezentacją zgromadzonej w Muzeum Historii Fotografii kolekcji radzieckich aparatów fotograficznych z lat 1934–1991. Na ekspozycji pokazane będą zarówno masowo produkowane aparaty, jak i konstrukcje zupełnie u nas nieznane.

„Sdiełano w SSSR. Radzieckie aparaty fotograficzne” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Sdiełano w SSSR. Radzieckie aparaty fotograficzne” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Organizatorzy wystawy zadali sobie pytania: skąd wśród miłośników fotografii w Polsce pojawia się tak duże zainteresowanie radzieckim sprzętem fotograficznym? Skąd tak silny do niego sentyment?

Z dzisiejszej perspektywy widać, że robienie zdjęć w PRL-u było na swój sposób elitarne. Przede wszystkim jednak dawało fotografom dużo większą satysfakcję niż obecnie. Sentyment jest zrozumiały, jeżeli weźmie się pod uwagę osoby wychowane w czasach PRL-u, dla których naturalne było korzystanie z sowieckiego sprzętu fotograficznego, do którego dostęp był przecież najłatwiejszy. Zaskakuje natomiast rosnące wśród młodego pokolenia zamiłowanie do radzieckiego sprzętu, a niekiedy nawet snobizm związany z jego posiadaniem.

Zbieranie radzieckich aparatów fotograficznych było jak dotąd domeną prywatnych kolekcjonerów i dotychczas nie było w Polsce wystawy muzealnej poświęconej tej tematyce. Wystawę i katalog przybliżające historię radzieckiego przemysłu fotograficznego organizatorzy dedykują nie tylko kolekcjonerom i miłośnikom dawnej techniki fotograficznej, ale też wszystkim, którzy chcą przenieść się na chwilę w realia PRL-u.

Scenariusz wystawy i opracowanie katalogu: Marek Maszczak
Scenografia: Malwina Antoniszczak, Monika Bielak

Wystawa w ramach cyklu Klucz do magazynu.

Sdiełano w SSSR. Radzieckie aparaty fotograficzne
Otwarcie wystawy: 3 lipca 2015 roku, godz. 12.00
Wystawa czynna do 4 października 2015 roku
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Dodaj komentarz