Najlepsze Dyplomy ASP tradycyjnie w Gdańsku

Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych to już siódma edycja ogólnopolskiej wystawy o charakterze konkursowym, w której biorą udział wybrani absolwenci wszystkich publicznych uczelni artystycznych z kierunków malarstwa, grafiki, rzeźby, intermediów. Będzie można ją oglądać w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku od 17 lipca do 23 sierpnia.

„Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” (źródło: materiały prasowe)

„Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenie to stanowi niecodzienną okazję do przyjrzenia się różnorodnym postawom, tendencjom i poszukiwaniom artystycznym młodych twórców z całej Polski. Wystawa rokrocznie odwiedzana przez dziesiątki tysięcy mieszkańców Trójmiasta oraz turystów z Polski i zagranicy na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i artystycznych Gdańska.

Przez ostatnie sześć lat, kiedy odbywała się wystawa, zwiedzający mieli okazję obserwować zmiany zachodzące we wnętrzach Wielkiej Zbrojowni w ramach remontu tej niezwykłej przestrzeni. Najlepsze Dyplomy ASP 2015 będą swoistą zapowiedzią efektu finalnego w postaci projektu Zbrojownia Sztuki.

Tradycyjnie już podczas uroczystości otwarcia zostaną ogłoszeni laureaci licznych nagród towarzyszących wystawie. Łączna pula przyznanych wyróżnień w tym roku wynosi 61 tys. zł. Fundatorami nagród są: Rektorzy Uczelni Artystycznych, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Podobnie jak w poprzedniej edycji honorowe wyróżnienie – Nagroda Publiczności – zostanie oddane w ręce widzów.

W tej edycji jury konkursu będzie poszerzone o dwóch zagranicznych gości. Do Gdańska przybędą prof. Andrzej Klimowski z Royal College of Art w Londynie i prof. Stanislav Stankoci, rektor Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie, co stanowi krok do wyjścia wystawy ponad poziom ogólnopolski.

Ostatnią nowością jest zaplanowana na dzień wernisażu debata krytyków sztuki, którzy będą dyskutować na temat sytuacji młodych twórców.

Część ekspozycji prezentowana będzie w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 przy ul. Piwnej 27/29.

VII Ogólnopolska Wystawa Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2015
Wernisaż: 17 lipca 2015 roku, godz. 12.00
Wystawa czynna do 23 sierpnia 2015 roku
Zbrojownia Sztuki w Gdańsku, ul. Targ Węglowy 6

Dodaj komentarz