Fangor od dziś we wrocławskim Muzeum Narodowym

Prawie 100 obrazów jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy można będzie oglądać na retrospektywnej wystawie Wojciech Fangor. Wspomnienie teraźniejszości.

Wojciech Fangor, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Fangor, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

 

Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy opartowskie, najbardziej znane i kojarzone z twórczością artysty (1958-74) – wyjaśnia Stefan Szydłowski, kurator wystawy. – Z lat najwcześniejszych pokażemy portret Einsteina (1948) oraz szkic do słynnego obrazu Matka Koreanka (1950). Wśród wystawionych dzieł znajdą się także prace powstałe na emigracji, głównie w Stanach Zjednoczonych, będące reakcją artysty na wizualną kulturę mediów elektronicznych (Obrazy telewizyjne) oraz dominującą politykę korporacyjną (Wodzowie Indian). Zwiedzający zobaczą również rozmalowane w bogatej gamie kolorów martwe natury i portrety z lat 90. Ostatni cykl obrazów, malowany od 2005 r., ma charakter palimpsestu, jest jednocześnie nakładaniem dzisiejszych interpretacji na dawne szkice i rysunki, ale także sięganiem do dawnych postaw zarysowanych w osobistej historii artysty, warstw własnej tektoniki, które dzisiaj są uobecniane – są wspomnieniem dawnych teraźniejszości.

Zgromadzone obrazy powstały w czasie blisko siedemdziesięciu lat – najstarszy z nich namalowany został w 1948 r., najnowszy w 2012 r.

Kuratorzy wystawy:
Barbara Ilkosz
Stefan Szydłowski

Wojciech Fangor. Wspomnienie teraźniejszości
30 czerwca – 13 września 2015 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz