Dwurnik i Kosek. Malarstwo bez granic

30 czerwca w Bydgoszczy odbędzie się wernisaż wystawy … bez granic… Dwurnik i Kosek. Malarstwo. Będzie połączony z  oficjalnym otwarciem Salonu Hoffman – nowo powstałej sali widowiskowo-wystawienniczej przy świeżo wyremontowanej, zabytkowej siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich 6.

Edward Dwurnik, „Bogurodzica” (źródło: materiały prasowe)

Edward Dwurnik, „Bogurodzica” (źródło: materiały prasowe)

Są ludzie, którzy tworzą podziały, stawiają mury i granice, podążają utartymi ścieżkami, zarówno w życiu, jak i w sztuce.

I są niepokorni.

Tacy, którzy pokonują słabości, nieustannie poszukują własnych ścieżek, zapuszczają się na obszary przez innych pogardzane bądź niezauważane. Dwurnik i Kosek, dwa odmienne życiorysy, skrajnie odległe punkty, w których rozpoczynali swoją twórczość. Pierwszy – starannie wykształcony malarz, który nie chciał podążać śladami kolegów i profesorów. Szukał inspiracji u samouków, ludzi, dla których tworzenie jest aktem niemal fizjologicznym; choć jego burzliwa droga twórcza zahacza o wciąż inne meandry, pierwotne inspiracje tkwią w niej do dziś. Drugi – muzyk, któremu nielitościwy los odebrał tę możliwość twórczej wypowiedzi. Zaczął więc malować. Pierwsze mroczne prace powstawały z odpadów, były znakiem zmagania się z własnymi traumami i lękami, sposobem odreagowania. Ale z czasem stawał się twórcą coraz bardziej świadomym w operowaniu warsztatem i w sposobie wypowiedzi. Piewca otaczającego świata, obserwujący go ze zjadliwą ironią, a także czułością i uśmiechem. W pięknej, lapidarnej, malarskiej formie oswaja ludzkie słabości.

I tu spotykają się te dwie z pozoru różne drogi, Dwurnika i Koska. Ich malarska wizja ludzkiego świata przez moment przecina się w tym samym punkcie.

I coraz częściej zauważamy, że sztuka jest tylko dobra albo zła, niezależnie z jakiego źródła wypływa.

Bardzo serdecznie zapraszam na tą niecodzienną wystawę, na której dwa światy na chwilę zlewają się w jedno.

To nasza pierwsza wystawa w nowym salonie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, a prace artystów pozyskaliśmy dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Pana Zbigniewa Chlewińskiego.

Katarzyna Wolska

Edward Dwurnik, „Konfesjonał” (źródło: materiały prasowe)

Edward Dwurnik, „Konfesjonał” (źródło: materiały prasowe)

… bez granic… Dwurnik i Kosek. Malarstwo
Wernisaż: 30 czerwca 2015 roku, godz. 17.00
Salon Hoffman oraz Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej KPCK
Plac Kościeleckich 6, Bydgoszcz

Dodaj komentarz