• 2015-06-30

Lato w Barakah

Cykl wydarzeń w Teatrze Barakah rozpocznie 2 lipca Dramatorium w Mykwie, czyli literatura po żydowsku. 3, 4, 5 i 6 lipca będzie można zobaczyć wyjątkowe spektakle z elementami kabaretu Noce Waniliowych Myszy. W każdy lipcowy wtorek odbywać się będzie Letnia Akademia Filmowa. 10 lipca w ArtCafe Barakah zagra zespół CK Duet, a 16 lipca zespół Kurtyna Siemieradzkiego. Teatromani będą mogli zobaczyć również interesujący spektakl Dali.

Dramatorium w Mykwie, czyli literatura po żydowsku  – plakat (źródło: materiały prasowe)

Dramatorium w Mykwie, czyli literatura po żydowsku – plakat (źródło: materiały prasowe)

Podczas Dramatorium, przy dźwiękach żydowskiej muzyki widzowie będą mogli obcować z tekstami pełnymi humoru, często kontrowersyjnymi, których łączy żydowskie pochodzenia ich autorów. Będzie więc Etgar Keret, Hanoch Levin, nie zabraknie również Woody’ego Allena.

Dali to wydarzenie z pogranicza spektaklu i performance oparte na działaniach fizycznych i interakcji z widzem. Projekt powstał w ramach Sceny Eksperymentalnej Teatru Barakah. Inspiracją dla twórców jest postać Salvadora Dali, jego dorobek i życie prywatne (relacja z żoną, Galą Dali). Istnieje analogia pomiędzy kreacją wizerunkową Dalego a zawodem aktora, rozbudowana samoświadomość, presja nieprzeciętności. Sekwencję scen spaja ze sobą hasło: Od Dalego różni mnie tylko to, że nim nie jestem.

Noce Waniliowych Myszy to spektakle z elementami kabaretu. Artyści Teatru Barakah w swym kabarecie komentują wydarzenia z rzeczywistości zarówno lokalnej, jak i tej dalszej. Słowem, gestem i dźwiękiem drwią ze świata kultury, polityki, religii oraz relacji damsko-męskich. Tytuł kabaretu został zaczerpnięty z jednego z wierszy amerykańskiego pisarza i poety Charlesa Bukowskiego, zamieszczonego w tomie o tym samym tytule wydanym w 2014 roku nakładem Noir Sur Blanc.

Kolejnym wydarzeniem jest Letnia Akademia Filmowa. Przez całe wakacje w każdy wtorek widzowie będą mieli okazję uciec od upału i przenieść się w świat filmowych arcydzieł. Będą zdobywcy Oscarów, filmowcy kontrowersyjni i ci, u których nie brakuje ani krwi, ani papierosowego dymu, czyli Wang, McDonagh, Lynch, Harmer, Jarmusch, Tarantino i Stone.

Ciekawą propozycją są również dwa koncerty. CK Duet tworzy dwóch obywateli galicyjskiego Krakowa, którzy spotkali się by razem tworzyć muzykę, poezję, satyrę i groteskę. Znają się i wspólnie grają od wielu lat, ale to dopiero teraz postanowili razem pokazać się przed publicznością. Ich muzyka to połączenie spokojnej poezji śpiewanej z lekkim rockowym pazurem. Natomiast Kurtyna Siemiradzkiego to grupa rockowa złożona z krakowskich aktorów, powstała w marcu 1997 roku. Temperament artystów łączy się z nieodpartym urokiem klasycznego rocka. Nowe, niezwykle dynamiczne interpretacje znanych przebojów zespołów The Doors, The Rolling Stone, Pink Floyd, The Animals i wielu innych, są hołdem dla wybitnych postaci rockowej sceny, a zarazem powrotem do korzeni rock and rolla.

Cykl wydarzeń letnich Teatru Barakah
Od 2 do 16 lipca 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz