Po stronie Kanaanu

15 lipca w Wydawnictwie Albatros ukaże się powieść Sebastiana Barry’ego – irlandzkiego pisarza nominowanego do Nagrody Bookera – Po stronie Kanaanu.

Sebastian Barry, „Po stronie Kanaanu” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Sebastian Barry, „Po stronie Kanaanu” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Lilly Bere, osiemdziesięciodziewięcioletnia irlandzka emigrantka, pogrążona w żałobie po śmierci ukochanego wnuka, wspomina swoje burzliwe życie. Urodziła się w Irlandii. Jej ojciec u szczytu kariery pełnił funkcję nadkomisarza Dublińskiej Stołecznej Policji w czasach, gdy Irlandią władali Anglicy. Jej brat zginął podczas pierwszej wojny światowej, ale tak jak jego ojciec lojalnie służył koronie. Jej narzeczony, po powrocie z wojny, pracował w ochotniczych oddziałach policji, wspierających Królewską Policję Irlandzką. Rodzina stanęła po niewłaściwej stronie, więc bojownicy o niepodległość Irlandii wydali na jej członków wyrok śmierci. Lilly ucieka z narzeczonym do Ameryki, do tytułowego Kanaanu, licząc na pomoc osiadłych tam krewnych. Czy w nowym świecie uda jej się znaleźć bezpieczne schronienie?

Barry w liryczny sposób przedstawia bogate życie Lilly na tle przełomowych wydarzeń XX wieku – pierwszej wojny światowej, walki o zniesienie dyskryminacji rasowej, wojen w Wietnamie i Zatoce Perskiej.

„Observer”

Sebastian Barry, Po stronie Kanaanu
Premiera: 15 lipca 2015 roku
Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz