• 2015-06-29

Wzory ze świata natury

W krakowskim andel’s Hotel od zeszłego tygodnia trwa wystawa Julii Popławskiej Patterns. Prezentacja złożona na zasadzie kontrastu prowadzi widza od szczegółu do ogółu lub odwrotnie, oswajając go z biologiczną rzeczywistością dżungli.

Julia Popławska, „Patterns” (źródło: materiały prasowe)

Julia Popławska, „Patterns” (źródło: materiały prasowe)

Julia Popławska nie jest fotografem, a filmowcem. Swoje doświadczenia z ruchomym obrazem wykorzystała, aby zatrzymać, zamrozić klatki, na których zapewne nasze oko nigdy by się nie skupiło. Postawiła sobie za cel uniemożliwić nam banalne prześliźniecie się wzrokiem po roślinnych strukturach.

W przypadku Julii Popławskiej wybór tematu roślinnych wzorów nie był przypadkowy. W latach 2013–2014 autorka trzykrotnie odwiedziła Peru. Prezentowane zdjęcia powstały w Centro Selva, które zajmuje się wspieraniem projektów artystycznych i badań w regionie centralnej Amazonii. Mieści się w samym środku lasów deszczowych we wschodnim Peru. Tam autorka zetknęła się nie tylko z bogactwem i specyfiką lasu amazońskiego, który jest najbogatszym ekosystemem na Ziemi. Poznała tam także kulturę materialną plemion Shipibo-Conibo, mieszkających nad rzeką Ucayali. Plemiona te znane są z pokrywania własnych twarzy, ubrań i przedmiotów codziennego użytku wzorami pochodzącymi ze świata natury. Inspiracją dla członków plemion są m.in. wyobrażenia anakondy – węża żyjącego w Ucayali, a także wizje po spożyciu halucynogennego napoju ayahuasca. Desenie te zawierają zakodowany przekaz opowieści i legend, który może być też przekazywany w formie pieśni.

Julia Popławska (ur. 1973) jest przede wszystkim reżyserką i scenarzystką. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkołę Andrzeja Wajdy. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorką filmów dokumentalnych: Dzieci Dalajlamy (TVP, 2008), Polscy Sprawiedliwi (TVP, 2008), Rozmowy istotne (wywiad z Dalajlamą dla TVP Kultura), Oj Boże, Drogi Boże (Szkoła Wajdy), Centro. Miejsce (Studio Munka). Zdobyła nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu, Guía de Isora na Festiwalu MiradasDoc w Hiszpanii (2011) oraz wyróżnienia na Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt w Kielcach (2011). W 2012 wygrała konkurs na scenariusz o starówce w Mexico City ogłoszony przez Festiwal Docs DF w Meksyku. Patterns jest jej pierwsza prezentacją fotograficzną.

Julia Popławska. Patterns
Od 25 czerwca do 2 sierpnia 2015 roku
andel’s Hotel w Krakowie

Dodaj komentarz