• 2015-06-27

Najgorszy maraton filmowy

6 lipca w Centrum Kultury w Lublinie rusza nadzwyczajny i zupełnie niepowtarzalny przegląd filmów klasy B Najlepsze z najgorszych. Miłośnicy science-fiction, horrorów i czarnych komedii będą mogli oglądać filmy do 9 lipca.

Przegląd filmów klasy B „Najlepsze z najgorszych” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Przegląd filmów klasy B „Najlepsze z najgorszych” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, kosmici, potwory, fabuła nie trzymająca się kupy, a także zaangażowanie i pasja autorów, to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej. Kino klasy B zaraża entuzjazmem twórców, który udziela się także widzom. W programie przeglądu widzowie będą mogli zobaczyć bardzo złe filmy, które jednak bezsprzecznie zostały wpisane do światowego kanonu kina kultowego.

PROGRAM:

6 lipca (poniedziałek), godz. 21.30
Robot Monster, reż. Phil Tucker
science-fiction, USA, 1953

Przybysz z kosmosu Ro-Man, wyglądający jak połączenie goryla z nurkiem terroryzuje szóstkę ostatnich żyjących Ziemian. Bezwzględnego kosmitę z czasem nachodzą egzystencjalne rozterki. Film, tuż obok Planu 9 z kosmosu Ed Wood’a uznawany jest za jedną z najgorszych produkcji w historii kinematografii m.in. ze względu na wyjątkowo oszczędne efekty specjalne, bezsensowną fabułę, słabe aktorstwo i kiepski montaż.

7 lipca (wtorek), godz. 21.30
Toksyczny Mściciel, reż. Michael Herz, Lloyd Kaufman
czarna komedia, horror, USA, 1984

Sprzątacz w klubie sportowym, wieczny nieudacznik, w starciu z beczką chemikaliów przeobraża się w monstrum, które zaprowadza nowy porządek w zdegenerowanym miasteczku. Najbardziej popularny film wytwórni Troma, specjalizującej się w kinie klasy B. Pełen erotyki i przemocy obraz zajmuje czołowe miejsce w kanonie filmów kultowych.

8 lipca (środa), godz. 21.30
Cannibal! The Musical, reż. Trey Parker
czarna komedia, musical, USA, 1993

Grupę górników dotyka tragedia podczas długiej i trudnej wędrówki w poszukiwaniu złota. Z czasem jeden z bohaterów zostaje oskarżony o kanibalizm. Ogromny atut filmu to niewiarygodnie wręcz absurdalna fabuła. Ten jedyny w swoim rodzaju musical stworzyli twórcy serialu South Park, w głównej roli sam Trey Parker.

9 lipca (czwartek), godz. 21.30
Kosmiczne projekcje 3000, reż. Jim Mallon
komedia, science-fiction, USA, 1996

Szalony naukowiec, znęca się nad załogą stacji kosmicznej. Ekipę zmusza do oglądania najgorszych filmów świata, co ma doprowadzić ich do szaleństwa. Uczony i dwa robociki wbrew własnej woli zostają widzami This Island Earth, amerykańskiej superprodukcji science-fiction z lat 50-tych, którą na bieżąco komentują.

Przegląd kina klasy B Najlepsze z najgorszych
Od 6 do 9 lipca 2015 roku
Centrum Kultury
Lublin

Dodaj komentarz