Sabotowanie sensu

Od 9 lipca do 31 sierpnia we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie będzie można oglądać wystawę indywidualną włoskiego artysty Pasquale de Sensiego zatytułowaną Małe Limbo.

Pasquale de Sensi, „Grace 22”, 2013 (źródło: materiały prasowe)

Pasquale de Sensi, „Grace 22”, 2013 (źródło: materiały prasowe)

Technikę stosowaną przez Pasquale de Sensiego można nazwać uporczywym, kreatywnym sabotażem. Zarówno bowiem w przypadku obrazów o dużych formatach, jak i malutkich papierowych kolaży proces twórczy artysty polega na bezustannym sięganiu po fragmenty cudzych dzieł i przeszczepianiu ich, wyrywaniu z oryginalnego kontekstu i umieszczaniu w takim, dzięki któremu zyskają nowe znaczenia, nowe możliwości odczytania. De Sensi, sprawny kompilator wizualnych figur, a przede wszystkim szabrownik znaczeń, niczym kleptoman podkrada z bezdennego worka rzeczywistości elementy jej przedstawień, a później zestawia je w nowych konfiguracjach, tworząc kompozycje, w których przeciwieństwa zderzają się ze sobą, koegzystują, wymieniają znaczeniami.

Styl artysty charakteryzuje przede wszystkim silne przywiązanie do techniki kolażu, rozumianego jako taki sposób zestawienia wizualnych elementów, który wymusza dezautomatyzację odbioru. De Sensi wzbogaca czasem swoje dzieła niepokojącymi malarskimi wstawkami, które wprowadzają swoiste napięcie i destabilizują procesy odczytywania. Niekiedy zaś jego kolaże przybierają formę drobnych kompozycji – wyznaczone krawędziami płótna lub papieru przestrzenie stają się miejscami syntezy, neutralnymi polami, które choć odsłaniają przed odbiorcą coraz to nowe znaczenia, nie oferują mu gotowych rozwiązań.

Dzieła de Sensiego, przede wszystkim te wykonane z użyciem papieru, przybierają formę tajemniczych pejzaży, przepełnia je liryzm; wizualne kombinacje, mimo że na pierwszy rzut oka wydają się pozbawione sensu, są jednak w jakiś zadziwiający sposób kompletne. Te enigmatyczne, estetyczne aluzje uwodzą odbiorcę, zachęcają go do odnajdywania interpretacyjnych tropów, dzięki którym będzie w stanie odgadnąć możliwe sposoby odczytania; jednak lektura pozostaje otwarta, przez co skazana na niepowodzenie. Przeważa tu całkowita dwuznaczność przedstawianego obrazu i kolejnych warstw jego zmiennych znaczeń, niepewnych, a jednocześnie doskonale komplementarnych.

Wystawa w Instytucie Kultury Włoskiej w Warszawie jest okazją do zaprezentowania zarówno już znanych, jak i nowych dzieł artysty. Wybór obrazów, plakatów i licznych kolaży stanowi próbę przedstawienia kompletnej mapy artystycznych ścieżek Pasquale de Sensiego.

Alex Urso

Pasquale de Sensi, „Blind love”, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Pasquale de Sensi, „Blind love”, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Pasquale de Sensi (ur. w 1983, Lamezia Terme) w 2007 roku ukończył Wydział Malarstwa na rzymskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w 2010 Wydział Grafiki na Akademii sztuk Pięknych w Perugii. Jego prace prezentowano podczas licznych wystaw indywidualnych, organizowanych w wielu galeriach, m.in. Scatolabianca w Mediolanie, Artcore w Bari czy Meme w Cagliari. Artysta brał również udział w wystawach zbiorowych we Włoszech i za granicą. Współpracuje z wieloma fanzinami i czasopismami poświęconymi sztuce współczesnej. Karierę artystyczną łączy z pracą grafika niezależnych wydawnictw muzycznych. Jest redaktorem działu Showcase w magazynie o sztuce współczesnej „Small Zine”.

Pasquale de Sensi | Małe Limbo
Kurator: Alex Urso
Wernisaż: 9 lipca 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa otwarta do 31 sierpnia 2015 roku
Włoski Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz