Wokół książki Katyń. Śladami polskich oficerów

Autor pierwszej ukraińskiej książki o zbrodni katyńskiej spotka się z czytelnikami w Warszawie. Już 1 lipca Ołeksandr Zinczenko, historyk i radca prezesa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, będzie gościem warszawskiego PEN Clubu. Jego książka Katyń. Śladami polskich oficerów ukazała się w Polsce po koniec maja.

Ołeksandr Zinczenko, „Katyń. Śladami polskich oficerów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ołeksandr Zinczenko, „Katyń. Śladami polskich oficerów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Sprawa katyńska to jedna z największych zbrodni w historii XX-wiecznej Polski, która do dziś budzi kontrowersje na arenie międzynarodowej. Dzięki publikacji Ołeksandra Zinczenki prawdę o wydarzeniach z 1940 roku poznali mieszkańcy Ukrainy. Teraz książka historyka trafia do rąk polskich czytelników.

Zinczenko skupia się na zbrodniach dokonanych na terenie obecnej Ukrainy. Książka opisuje losy zarówno ocalałych, jak i rozstrzelanych oficerów, których więziono w obozie jenieckim w Starobielsku. Do dziś nie wiadomo, co tak naprawdę decydowało o tym, kto przeżyje, a kto zginie z rąk sowieckich żołnierzy.

Ołeksandr Zinczenko zainteresował się zbrodnią katyńską, kiedy jeszcze jako dziennikarz na zlecenie ukraińskiej telewizji realizował dokument o wydarzeniach z 1940 roku. To, czego dowiedział się podczas rozmów z członkami katyńskich rodzin, skłoniło go do napisania książki. To pierwsze tak dociekliwe i niezależne spojrzenie na sprawę Katynia.

Książka Katyń. Śladami polskich oficerów ukazała się 28 maja nakładem Wydawnictwa BOSZ.

Spotkanie wokół książki Katyń. Śladami polskich oficerów
1 lipca 2015 roku, godz. 18.30
PEN Club, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa

Dodaj komentarz