• 2015-06-27

Marzenia odmierzane kilometrami

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Małgorzaty Ziemskiej Marzenia odmierzane kilometrami, które odbędzie się w środę 1 lipca o godz. 17.00. Bezpośrednio po otwarciu wystawy o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie w cyklu Z pamiętnika podróżnika, podczas którego Małgorzata Ziemska podzieli się wrażeniami z podróży po Azji.

„Marzenia odmierzane kilometrami”, fot. Małgorzata Ziemska (źródło: materiały prasowe)

„Marzenia odmierzane kilometrami”, fot. Małgorzata Ziemska (źródło: materiały prasowe)

Prezentowane zdjęcia to zapis mojej podróży po Tajlandii, Laosie, Kambodży, Indonezji, Malezji i Singapurze. Fotografie obrazują codzienne życie mieszkańców tych krajów. Są na nich domy na palach przy brzegu rzeki i targowiska pełne egzotycznych owoców i warzyw, są ulice, gdzie ścigają się kolorowe tuk-tuki i drogi, po których majestatycznie kroczą słonie, są też pejzaże uchwycone z balonu czy z podróży Mekongiem. Podzwrotnikowa dżungla, która wkrada się do wiekowych budowli i dusi je w uścisku korzeni. Zagubione wśród gór świątynie, których strzegą baśniowe potwory, mosty nad mlecznymi wodospadami, bujna, pierwotna przyroda. Soczyste, niesamowicie żywe kolory – mówi autorka fotografii, Małgorzata Ziemska.

Wystawa Małgorzaty Ziemskiej Marzenia odmierzane kilometrami ma wyjątkowy charakter ze względu na sposób w jaki powstała. Podążając za tendencjami światowego muzealnictwa, które zakładają coraz szersze i bardziej aktywne uczestnictwo zwiedzających (również tych wirtualnych) w działalności instytucji muzealnych, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprosiło Internautów do współpracy. Współudział gości polegał na wyborze fotografii, które chcieliby ujrzeć na realnej wystawie prezentowanej w MZL podczas letnich miesięcy 2015 roku. Prawie półtora miesiąca przed wernisażem, przez dwa tygodnie mogli oni głosować na najlepsze spośród niemal 80 zdjęć przedstawionych w internetowej galerii.

„Marzenia odmierzane kilometrami”, fot. Małgorzata Ziemska (źródło: materiały prasowe)

„Marzenia odmierzane kilometrami”, fot. Małgorzata Ziemska (źródło: materiały prasowe)

Zaproponowana przez Muzeum Ziemi Lubuskiej prekursorska w skali polskiego muzealnictwa akcja spotkała się z zainteresowaniem. Dowodem tego było uczestnictwo blisko 80 „kuratorów obywatelskich”, którzy oddali łącznie ponad 5400 głosów. Efekt ich wyborów był w kilku przypadkach zaskakujący zarówno dla autorki zdjęć, jak i dla kuratorki ekspozycji. Jednak decyzja głosujących online była wiążąca, zatem na prezentowanej w Muzeum wystawie zobaczyć można 35 – zdaniem internautów – najlepszych, najciekawszych, najbardziej intrygujących czy najpiękniejszych fotografii.

Małgorzata Ziemska jest rodowitą zielonogórzanką. W czasie wolnym ucieka z miasta, by złapać oddech w górach. Od siedmiu lat z niegasnącym zapałem tańczy flamenco. Pasję podróżniczą odkryła w trakcie studiów filologicznych, podczas których wyjechała na pół roku do Francji w ramach wymiany studenckiej. Wyjazd ten pozwolił jej otworzyć się na świat. Kraj ten jest bowiem kulturowym tyglem, gdzie mimo niełatwych do pogodzenia różnic, ludzie potrafią nie tylko żyć z dnia na dzień, ale i odnaleźć własne szczęście. Ta pierwsza prawdziwa podróż nadała kierunek dalszym, nakreśliła potrzebę zmiany perspektywy, była punktem zwrotnym, który w przyszłości zaowocował kolejnymi wyprawami tak w Europie, jak i do Azji czy Ameryki Południowej.

Wystawa fotografii Małgorzaty Ziemskiej Marzenia odmierzane kilometrami
Od 1 lipca do 23 sierpnia 2015 roku
Kurator: dr Anitta Maksymowicz
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Zielona Góra

Dodaj komentarz