• 2015-06-27

Zakazane filmy

W pierwszą niedzielę lipca rozpocznie się druga edycja trwającego do 6 września przeglądu filmowego pod gołym niebem Bez cenzury w Warszawie. Projekcje będą się odbywać co niedzielę o godzinie 21.30.

Przegląd filmów „Bez cenzury” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Przegląd filmów „Bez cenzury” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Już po raz drugi dziedziniec jednego z najbardziej znanych budynków w stolicy, dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR, zamieni się w wielką salę kinową, gdzie zaprezentowanych zostanie 10 wybitnych polskich filmów skierowanych na półkę przez peerelowskich cenzorów.

W Polsce okresu realnego socjalizmu decyzje o niedopuszczeniu filmu do rozpowszechniania podejmowano zupełnie arbitralnie. Nierzadko zdarzało się tak, że o skierowaniu wybranego obrazu na półkę, decydowały osobiste poglądy na sztukę danego „działacza kultury”. Mimo skrępowania wolności twórczej nakazami i zakazami cenzury, to właśnie w czasach PRL-u powstały jedne z najciekawszych dzieł filmowej metafory.

Spotkania z „półkownikami” rozpocznie projekcja filmu Był jazz Feliksa Falka, którym reżyser oddał hołd pierwszym „podziemnym” zespołom, próbującym w stalinowskiej Polsce grać zakazaną „czarną” muzykę amerykańską. Jako drugi zaprezentowany zostanie obraz Janusza Nasfetera Długa noc, który na półce przeleżał aż 21 lat. W zestawie „półkowników” okresu PRL-u, które tego lata będzie można zobaczyć w Warszawie, znalazł się także Diabeł Andrzeja Żuławskiego oraz owiany legendą Kwiat paproci Jacka Butrymowicza. Ponadto na program przeglądu Bez cenzury składają się aż dwa filmy Jerzego Gruzy: dramat psychologiczny, którego pomysłodawcami byli Kobiela i Maklakiewicz czyli Przeprowadzka oraz kultowe Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy ukazujące paradoksy systemu socjalistycznego. Pod gołym niebem swoją projekcję będzie miał także Ósmy dzień tygodnia Aleksandra Forda zrealizowany na podstawie opowiadania Marka Hłasko oraz Historia pewnej miłości z niezapomnianą rolą rewelacyjnego Andrzeja Mellina. W programie przeglądu nie zbraknie filmu Krzysztofa Kieślowskiego Przypadek z młodym Bogusławem Lindą w roli głównej. Filmem zamykającym drugą edycję cyklu pokazów będzie obraz Jerzego Skolimowskiego Ręce do góry wyróżnionego na festiwalu w Gdyni i Barcelonie.

PROGRAM:

  •  5 lipca, godz. 21.30: Był jazz, reż. Feliks Falk, Polska 1981,
  •  12 lipca, godz. 21.30: Długa noc, reż. Janusz Nasfeter, Polska 1967,
  •  19 lipca, godz. 21.30: Diabeł, reż. Andrzej Żuławski, Polska 1971,
  •  26 lipca, godz. 21.30: Kwiat paproci, reż. Jacek Butrymowicz, Polska 1972,
  •  2 sierpnia, godz. 21.30: Przeprowadzka, reż. Jerzy Gruza, Polska 1972,
  •  9 sierpnia, godz. 21.30: Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy, reż. Jerzy Gruza, Polska 1973,
  •  16 sierpnia, godz. 21.30: Ósmy dzień tygodnia, reż. Aleksander Ford, Polska 1958,
  •  23 sierpnia, godz. 21.30: Historia pewnej miłości, reż. Wojciech Wiszniewski, Polska 1974,
  •  30 sierpnia, godz. 21.30: Przypadek, reż. Krzysztof Kieślowski, Polska 1981,
  •  6 września, godz. 21.30 Ręce do góry, reż. Jerzy Skolimowski, Polska 1967.

Bez cenzury
Od 5 lipca do 6 września 2015 roku
Kino KC
Warszawa

Dodaj komentarz