• 2015-06-27

Okno na Świat | Festiwal Kultur Świata w Gdańsku

Od 17 do 19 lipca w Gdańsku odbędzie się już 9. edycja Festiwalu Kultur Świata Okno na Świat. Tegoroczna edycja promować będzie hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie „innością” i by tę „inność” oswajać. Program Festiwalu jest zbudowany w oparciu o ideologię społeczną, która odzwierciedla hasło danej edycji.

Ifi Ude, fot. Piotr Wiernikowski (źródło: materiały prasowe)

Ifi Ude, fot. Piotr Wiernikowski (źródło: materiały prasowe)

Gwiazdą festiwalu będzie Aurelio Martinez, muzyk, wokalista, działacz społeczny i polityk pochodzący z Hondurasu kultywujący muzyczną spuściznę grupy etnicznej Garifuna, pochodzącej z Ameryki Środkowej. Dodatkowo zaprezentują się: młoda gwiazda KC Nwokoye, wychowany w Polsce, pochodzący z Nigerii wokalista i kompozytor grający r&b, jazz, pop i reggae; Ikenga Drummers polsko- nigeryjski zespół łączący tradycyjną muzykę gospel z Afryki Zachodniej, z polską muzyką ludową, czy Pad Brapad z Francji, zespół prezentujący muzykę romską i klezmerską w nowoczesnej odsłonie tzw. Urban Tzigan Music. Wyjątkowym wydarzeniem będzie występ młodego zespołu Songhoy Blues pochodzącego z Mali w Afryce Zachodniej, a tworzącego w Europie.

Festiwal Kultur Świata Okno na świat jest cyklicznym (co dwa lata) wydarzeniem kulturalnym, powołanym by promować hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie „innością” i by tę „inność” oswajać. Festiwal postawił na zderzanie gatunków muzycznych i zaskakiwanie nimi, w różnych twórczych kombinacjach, na mieszanie tradycji z nowoczesnością. Stawia na artystyczne kooperacje, projekty międzynarodowe, artystów tworzących w innych krajach niż te, w których się urodzili. Publiczność ma okazję poznać twórców z różnorodnych kręgów kulturowych, artystów, którzy tworzą w krajach odległych od swoich ojczyzn, albo też takich, dla których inspiracją są inne, egzotyczne kultury.

Festiwal Kultur Świata nie jest kolejnym festiwalem muzyki etno, folk lub world music. O jego unikalności świadczy bowiem fakt, iż muzyczny program Festiwalu jest zbudowany w oparciu o ideologię społeczną, która odzwierciedla hasło danej edycji. Muzyka na festiwalu prezentowana jest nie tylko od strony estetycznej, ale również jako narzędzie do walki społecznej, jako ważne medium w dialogu międzykulturowym. 9. edycja Festiwalu stawia w centrum uwagi aktualne tendencje i zjawiska muzyczne związane z zagadnieniem imigracji i odbędzie się pod hasłem „Imigracja / Integracja”.

9. edycja Festiwalu Kultur Świata Okno na Świat
Od 17 do 19 lipca 2015 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz