• 2015-06-27

Międzynarodowy Festiwal Organowy w Oliwie

Już 30 czerwca w Oliwie rozpocznie się 58. edycja najstarszego w Europie Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W każdy wtorek i piątek lipca oraz sierpnia w katedrze oliwskiej będzie można wysłuchać najpiękniejszych dzieł skomponowanych na organy w wykonaniu największych wirtuozów, którzy przybędą tam z całego świata.

58. edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego (źródło: materiały prasowe)

58. edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego (źródło: materiały prasowe)

Jeden z najstarszych festiwali organowych na kontynencie nieprzypadkowo jest również jednym z najbardziej znanych. Wyjątkowe wnętrze Katedry Oliwskiej, a przede wszystkim znajdujące się tam unikatowe, składające się z 7876 piszczałek i 110 rejestrów, słynne na cały świat organy, to idealna mieszanka, przyciągająca rokrocznie największych wirtuozów i improwizatorów organów z kraju i zagranicy.

Zaproszenia na Oliwski festiwal przyjmują najwięksi wirtuozi i improwizatorzy organów, tytularni organiści najwspanialszych katedr Europy i świata. Muzyka organowa prezentowana podczas koncertów festiwalowych obejmuje wszystkie epoki aż po współczesność. Piękną tradycją jest prezentowanie przez koncertującego organistę „własnych barw narodowych” poprzez muzykę. Paleta brzmień instrumentu w połączeniu z wirtuozowskimi umiejętnościami organistów daje w efekcie najwyższą wartość muzyczną, co jest od dziesięcioleci największym atutem festiwalu.

Przewiduje się, że publiczność tegorocznego festiwalu sięgnie ponad 4,5 tys. osób. Pełne uczestnictwo publiczności w koncercie ułatwi zainstalowany w katedrze ekran multimedialny, dzięki któremu melomani, siedzący tyłem do organów, będą mogli nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć grającego artystę.

58. edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego
Od 30 czerwca do 30 sierpnia 2015 roku
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Gdańsk-Oliwa

Dodaj komentarz