Intensywne zakończenie sezonu w Teatrze Zagłębia

Udział spektaklu Koń, kobieta i kanarek w Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie i w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz premiera sztuki Sala Królestwa Tomasza Śpiewaka w jego reżyserii, która odbędzie się w sobotę 27 czerwca to wydarzenia, które kończą sezon artystyczny 2014/2015 w Teatrze Zagłębia.

„Sala Królestwa”, reż. Tomasz Śpiewak (źródło: materiały prasowe)

„Sala Królestwa”, reż. Tomasz Śpiewak, fot. Maciej Stobierski (źródło: materiały prasowe)

Telewizyjna realizacja spektaklu Teatru Zagłębia Koń, kobieta i kanarek Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka otrzymała zaproszenie do udziału w Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Festiwal od pierwszej edycji w 2001 roku traktowany jest jako coroczny przegląd i podsumowanie dokonań dwóch wielkich scen: Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia, promujące twórców, autorów, reżyserów i aktorów. W tegorocznej edycji o Grand Prix Festiwalu rywalizować będzie 18 spektakli w konkursie telewizyjnym i 29 słuchowisk w radiowym. Pokaz Konia, kobiety i kanarka odbędzie się w poniedziałek, 29 czerwca w Multikinie w Sopocie.

Koń, kobieta i kanarek znalazł się także w gronie dwunastu spektakli finałowych 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Laureaci zostaną ogłoszeni na początku lipca. W sumie w finale udział biorą dwie realizacje Tomasza Śpiewaka oraz dwie Remigiusza Brzyka – twórców Konia, kobiety i kanarka.

„Sala Królestwa”, reż. Tomasz Śpiewak, fot. Maciej Stobierski (źródło: materiały prasowe)

„Sala Królestwa”, reż. Tomasz Śpiewak, fot. Maciej Stobierski (źródło: materiały prasowe)

Aktualnie Tomasz Śpiewak w Teatrze Zagłębia przygotowuje prapremierę sztuki własnego autorstwa. Sala Królestwa jest opowieścią o świadkach Jehowy i próbą odpowiedzi na pytanie o nasze prawo do oceny czyjejś głębokiej wiary i możliwość jej racjonalnego zrozumienia. Impulsem do powstania spektaklu była historia śmierci kobiety przy porodzie, która nie zgodziła się na transfuzję krwi. Prapremiera odbędzie się w sobotę 27 czerwca o godz. 18.00. Scenografię przygotowuje Anna Met, a muzykę Bartosz Dziadosz.

Sala Królestwa
Reż. Tomasz Śpiewak
Premiera: 27 czerwca 2015 roku
Teatr Zagłębia
Sosnowiec

 

Dodaj komentarz