• 2015-06-26

Architektura miasta w szekspirowskiej odsłonie

W sobotę 27 czerwca na zamojskim Rynku Wielkim odbędzie się spektakularne widowisko teatralne Romeo i Julia stworzone przez artystów Teatru Ochoty w Warszawie oraz mieszkańców miasta.

Zamojskie Lato Teatralne (źródło: materiały prasowe)

Zamojskie Lato Teatralne (źródło: materiały prasowe)

Wystartowało 40. Zamojskie Lato Teatralne. W ramach jubileuszowej edycji powstaje wyjątkowy spektakl na podstawie sztuki Romeo i Julia Williama Szekspira. Jedna z najsłynniejszych historii miłosnych wszech czasów w plenerowym widowisku autorstwa Igora Gorzkowskiego, Bożeny Stryjkówny oraz mieszkańców miasta przenosi widzów w realia Zamościa lat 70.

Spektakl tworzą aktorzy, tancerze i statyści wyłonieni w otwartych castingach, a akcja szekspirowskiego dramatu rozgrywa się na tle renesansowych schodów zamojskiego ratusza.

Ten spektakl wywrócił nasze życie do góry nogami. Wszystko podporządkowane jest próbom. Chcemy, żeby wyszło jak najlepiej. Trzeba dać z siebie wszystko. Ale najważniejszy jest chyba społeczny wymiar przedstawienia. Fakt, że tworzą go mieszkańcy miasta. Możemy rozwijać swoje talenty, spełniać marzenia i przeżywać jedną z największych przygód w naszym życiu. W spektaklu biorą udział osoby w różnym wieku. Mamy wspaniałych seniorów. Świadomość, że 40 lat temu na tych samych ratuszowych schodach w Zamościu odbyło się pierwsze Zamojskie Lato Teatralne, podczas którego również wystawiono Romea i Julię, to niezwykłe uczucie. Wtedy publiczność oglądała profesjonalnych aktorów, dzisiaj szansę na występ przed publicznością dostaliśmy właśnie my – mówią o swoim udziale Tomek i Oliwia, tytułowi Romeo i Julia.

Za opiekę artystyczną nad projektem odpowiadają Igor Gorzkowski, reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło, a także dyrektor artystyczny Teatru Ochoty w Warszawie oraz Bożena Stryjkówna, aktorka Teatru Ochoty, wieloletni pedagog teatralny.

Wykorzystując architekturę miasta, w tym w szczególności ratuszowe schody, pragniemy zmienić jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce, w magiczną przestrzeń teatralną. Podkreślając tym samym urodę Zamościa, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zbliżający się jubileusz 40-lecia Festiwalu, zainspirował nas do stworzenia projektu angażującego całe miasto. Projektu, który zjednoczyłby mieszkańców, pozwolił odkryć nowe talenty, podkreślił bogatą tradycję teatralną miasta, a także urozmaicił program Zamojskiego Lata Teatralnego – tłumaczą twórcy przedstawienia.

Spektakl Romeo i Julia
27 czerwca 2015 roku
Rynek Wielki
Zamość
Opieka artystyczna: Igor Gorzkowski, Bożena Stryjkówna
Teatr Ochoty w Warszawie

Dodaj komentarz